anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

WYSTAWIANIE PARAGONÓW W WALUCIE EURO

Witam,


Mam pytanie do osób zorientowanych w temacie odnośnie wystawiania paragonów w walucie obcej. Swój US odwiedziłem już trzykrotnie, aczkolwiek dzisiaj zwątpiłem – odsyłają to piętro wyżej, a to na infolinię informacji podatkowej a odpowiedzi udzielić nie potrafi nikt. Zastanawiam się w czyjej to mogłoby leżeć kompetencji i dlaczego nikt w US nie wie jak wystawiać paragony, wie za to jaką karę nałożyć jeśli taki paragon będzie wystawiony niepoprawnie.


 


Dlatego swoją drogą proszę o odpowiedź także tutaj, może ktoś coś doradzi… Co mnie interesuje – dowiedziałem się, że wystawiając oferty w walucie obcej np. w zagranicznym eBay’u mam obowiązek zaksięgowania wpłaty w walucie, w której wystawiam ofertę a więc w EURO (otrzymując płatność w EURO nie wystawiam paragonu w PLN po przeliczeniu waluty), kupiłem więc drugą kasę fiskalną i przy sprzedaży za granicę ewidencjonuję na niej sprzedaż. Kasę do obsługi transakcji krajowych mam oczywiście osobną. No i tak – otrzymuję płatność w EURO, wpada mi przez PayPal’a i w dniu wpływu na PayPala wystawiam paragon na kwotę, która wpłynęła. I teraz pytanie – czy jest obowiązek lub czy warto ustawić ( a może jest obowiązek ustawienia tego? )w kasie kurs tak aby było widoczne że np. 50 EUR = 207 PLN ? Jest wówczas wpisany kurs, przyjmijmy 4,14. Ten z kolei biorę z poprzedniego dnia według tabel NBP; jeśli jest weekend biorę kurs z piątku. I teraz tak: na paragonie takie informacje są, oczywiście kurs do kasy mogę wprowadzać codziennie, aczkolwiek na raporcie dobowym już nie jest drukowane przeliczanie walut oraz kurs, czy wystarczy zatem, że dorzucę tabelę z NBP i księgowość mi to przeliczy czy też takie info na raporcie także być powinno?. Co mnie interesuje najbardziej – to jak wystawiać paragon w bieżącym dniu roboczym uwzględniając aktualizację kursu przez NBP około 11-12:30 (słyszałem o różnych godzinach aktualizacji ale przyjmijmy że jest to południe). Przykład – we wtorek rano dokonuję sprzedaży w walucie EURO, płatność otrzymuję o godzinie 15 i chcę wystawić paragon. Czy w tej sytuacji powinienem mieć kurs z wtorku, skoro został już zaktualizowany w południe czy też przez cały wtorek wystawiam paragon według kursu z poniedziałku?


Będę wdzięczny za odpowiedź, ewentualnie może wskazanie jakiejś instytucji, z którą mógłbym na ten temat porozmawiać i uzyskać w końcu jakieś informacje od osób specjalizujących się i znających na konkretnych ustawach i zasadach. Z góry dzięki.

Wiadomość 1 z 19
ostatnia odpowiedź
18 ODPOW. 18

Odp.: WYSTAWIANIE PARAGONÓW W WALUCIE EURO

powerlan-pl
Użytkownik

Witajcie.


Sprawa wygląda w ten sposób: Można wystawiać paragony lub faktury  również w Euro choć takiego obowiązku nie ma. W przypadku wystawiania dowodu sprzedaży ( paragon lub faktura ) w obcej walucie, trzeba i tak Vat wykazać w rozliczeniu w walucie krajowej. Czyli na fakturze ceny mogą być np. w Euro, ale musi być też dodatkowa pozycja z vatem w złotówkach. Nie wiem wobec tego jak to zrobić na kasie fiskalnej żeby kwota paragonu była w Euro ale kwota podatku vat dodatkowo w złotówkach. Vat rozlicza się w złotówkach co miesiąc i tak muszą być wykazywane transakcje sprzedaży. I druga sprawa z tym związana - jak obliczyć vat za cały miesiąc jeśli codziennie były wystawiane paragony w Euro? Po jakim kursie obliczyć naliczony podatek??? Sprzedajemy osobom prywatnym więc sprzedaż jest traktowana według przepisów miejsca opodatkowania sprzedawcy - czyli sprzedajemy w Polsce i wystawiamy nasze papiery ( nie robimy eksportu ).


Kolejna rzecz: Kurs Euro przeliczamy zawsze po kursie NBP z dnia poprzedniego. Kurs wymiany PayPala nie może być brany pod uwagę. To że za walutę otrzymujemy od nich mniej, wynika z tego że pobierają sobie prowizję za przewalutowanie. Powinni dawać skurczybyki fakturę za to, którą to moglibyśmy sobie księgować jako koszty. To taki sam koszt działalności da nas jak prowizja Ebay. 


Sprawa ostatnia: Z tego co mi wiadomo w sprzedaży za granicę zawsze wystawiamy fakturę. Tak jak klientom indywidualnym - orginał dla niego, kopia z przypiętym paragonem dla nas.


JESTEM ŚWIEŻO  PO KONTROLI SKARBOWEJ WIĘC INFORMACJE PEWNE.

Wiadomość 11 z 19
ostatnia odpowiedź

Odp.: WYSTAWIANIE PARAGONÓW W WALUCIE EURO

No to już wiecie co i jak.


 


Chciałem jeszcze tylko zapytać o jedną rzecz. Z tego co słyszałem, fakturę wystawiamy dla krajów UE, natomiast do reszty wystarczy paragon. Możesz to potwierdzić?


 


Druga sprawa - nie słyszałem o tym, że trzeba drukować i paragon i fakturę. Nie jest to czasem liczone jako podwójna sprzedaż? (ostatnio było że fakturę proforma + fakturę liczyli podwójnie). Więc chciałem zapytać dlaczego i czy należy tak robić.


 


Czy wiecie, że obowiązują Was limity przy sprzedaży wysyłkowej?


http://www.vat.pl/sprzedaz_wysylkowa_limity_w_ue_563.php


 


 

Wiadomość 12 z 19
ostatnia odpowiedź

Odp.: WYSTAWIANIE PARAGONÓW W WALUCIE EURO

Witam po długiej przerwie,


 


Ja też dopiero dzisiaj zdołałem się na ten temat uzyskać informacje w biurach rachunkowych, miały z tym nie lada problem szukając przepisów i podstawy prawnej, nie znaleźli – nie ma obowiązku wystawiania paragonu w EURO i szlag mnie trafia jak spoglądam na maila ze swojego US, gdzie podpisał się pracownik i gdzie jak byk napisał że mam obowiązek wystawiania paragonu w EURO jeśli w swojej ofercie ustalam cenę w tej walucie. Kolejny kompetentny inaczej i zero odpowiedzialności, my odpowiadamy za wszystko, robimy tak jak nam mówią, za to oni za swoje błędy nie ponoszą żadnych konsekwencji. Wychodzi chyba na to ostatecznie, że ja mam wyrzucone środki w błoto na zakup drugiej kasy, zrobiłem tak jak powiedziało US…jest tak jak mówi „powerlan-pl”, można wystawiać w PLN, nawet jesteśmy do tego zobowiązani a co do kursu to także – biuro rachunkowe powiedziało, że obowiazuje tylko ten z NBP z poprzedniego dnia i że nie ma możliwości wzięcia pod uwagę tego z PayPala, tak po prostu nie może być – PayPal przekazuje nam kwotę już pomniejszoną o swoją prowizję, w rzeczywistości dostajemy więcej, a że my stracimy licząc po kursie NBP bo na PayPal wpłynie nam sporo mniej dla odmiany – nikogo już to nie obchodzi, grunt, ze Państwo weźmie swoje a weźmie więcej niż zobaczymy bo według tabel NBP.


 


Dostałem dzisiaj ciekawe artykuły do poczytania z wykładnią przepisów gdzie autorami byli i prawnicy i księgowi – wszystko wskazuje na księgowanie w PLN i przeliczanie według kursu NBP. Warto abyśmy się wszyscy zastosowali, bo wiadomo, że żartów z pewnymi urzędami nie ma, dla mnie jednak początek tygodnia do najlepszych nie należał…


 


Dla ciekawostki powiem, że jeśli chodzi o Vat to owszem – wówczas w każdym przypadku należy wystawiać fakturę a Vat ujmować w walucie PLN, także znów zgadza się z tym wypowiedź przedmówcy, aczkolwiek te informacje mam od tego samego urzędnika, który „nakazał” zakup drugiej kasy fiskalnej…Dla osoby fizycznej - paragon do kopii faktury a oryginal faktury dla Klienta...


 

Wiadomość 13 z 19
ostatnia odpowiedź

Odp.: WYSTAWIANIE PARAGONÓW W WALUCIE EURO

powerlan-pl
Użytkownik

Czyli????


Słuchać mnie a nie urzędu skarbowego!


A tak poważnie, to napiszę jeszcze raz bo mój post z przed kilku godzin został usunięty przez moderatorów za użycie brzydkiego słowa... Zawodowo zajmuję się sprzedażą oprogramowania dla firm do obsługi sprzedaży i księgowości, więc jestem na bieżąco z przepisami bo muszę żeby móc wdrażać to oprogramowanie. Zatem jak coś jeszcze w temacie to pytajcie.


Odnośnie pytania o "podwójną sprzedaż": Zawsze jeśli wystawiamy fakturę dla osoby fizycznej to fiskalizujemy ją paragonem który dołączmy do swojej kopii faktury; podwójnej sprzedaży nie ma, ponieważ potem księguje się w KPiR jeden dokument - fakturę.


Avan_de_lux - przykra sprawa z tą kasą, a nawet poważana bo koleś z us naciągnął Cię na jakieś pewnie 1200 zł około. Zapytaj w US co teraz masz robić i której kasy tak naprawdę masz używać? Wydałeś pieniądze, za dwa lata przyleci serwisant i też parę złotych weźmie za przegląd ( potem już co rok ), i co z tym zrobić? A jak będziesz używał kasy tej w złotówkach, a tej w walucie nie... to ciekawe co na to ewentualna kontrola? Masz załóżmy firmę trzy lata i przez trzy lata nie wybiłeś na niej żadnego paragonu... To po co ta kasa? Tłumaczenie że kupiona przez pomyłkę może też wzbudzić w tych dziwnych ludziach podejrzenia.


Zapytaj jeszcze -bo tu nie jestem pewien- ale żeby nie było takich podejrzeń, to powinieneś robić z tej kasy raporty fiskalne miesięczne. One oczywiście będą puste jeśli nie będziesz jej używał, ale będzie za to dowód że kasa nie jest używana. Kasę musisz oczywiście do us zgłosić przed rozpoczęciem używania. Żeby nie było że to jakaś podkładka do druku lewych paragonów.

Wiadomość 14 z 19
ostatnia odpowiedź

Odp.: WYSTAWIANIE PARAGONÓW W WALUCIE EURO

Wreszcie - w przeciwieństwie do forum konkurencyjnego portalu - jakieś, gdzie można z ludźmi podyskutować merytorycznie i sie czegoś dowiedzieć.


 


Z tą kasą hmm spróbuję się dowiedzieć – jest zafiskalizowana i już mam na niej wybitych kilka paragonów. Ja nie mając pełnych informacji „dmuchałem na zimne” i przy sprzedaży za granicę wybijałem na niej kwotę w Euro, wcześniej ustawiałem w niej kurs z dnia poprzedniego także był widoczny i brałem go oczywiście z NBP…a zapłaciłem za nią ostatecznie 1,6 tys. Po korekcie bo i przy sprzedaży naliczono mi za wysoką cenę, ale zauważyłem to już rozliczając miesiąc.


 


Zastanawiam się tylko czy w moim US jest w ogóle sens pytać skoro tacy tam wykwalifikowani ludzie pracują. Póki co – maila tego urzędnika wydrukowałem, zresztą całą historię korespondencji i wpiąłem sobie w dokumentacje kasy – a tak żeby potem nie szukać jak przyjdą, na skrzynce mailowej mam swoją drogą. Teraz urzędnik awansował i jest kierownikiem referatu „X”, nie wiem – może skoro już ją mam to nadal wybijać paragony w ten sam sposób , Vatowcem póki co nie jestem, do przekroczenia progu i wejścia na Vat mam jeszcze trochę więc wtedy będę się bardziej głowił, muszę się dowiedzieć i kolejny czas tracić, zamiast już dawno wystawić się w serwisach zagranicznych i na spokojnie wystawiać paragony po przewalutowaniu już w PLN.


 


Swoją drogą – słyszałem już i to o swoim urzędzie, że zdarza się, że najpierw mówią – wybijamy tylko w Euro, potem ten sam urząd jedzie na kontrolę i wali z grubej rury za wybijanie w EURO (no bo czemu nie PLN skoro działasz na terenie RP), ni to się śmiać ni to płakać.


 


Dzięki za zainteresowanie się tematem J

Wiadomość 15 z 19
ostatnia odpowiedź

Odp.: WYSTAWIANIE PARAGONÓW W WALUCIE EURO

powerlan-pl
Użytkownik

Podleć do urzędu i dopytaj jeszcze, ale puki co proponowałbym wybijać kolejne paragony w złotówkach. A jeszcze zapytam. Skoro nie jesteś na vacie to stawkę na kasie masz ustawioną " zw"?

Wiadomość 16 z 19
ostatnia odpowiedź

Odp.: WYSTAWIANIE PARAGONÓW W WALUCIE EURO

Tak dokładnie, zarówno na jednej i drugiej kasie mam "zw", do przekroczenia obrotu 150 000 w roku jestem na "zw", po przejściu na Vat wszystkie stawki trzeba przeprogramować na 23%...

Wiadomość 17 z 19
ostatnia odpowiedź

Odp.: WYSTAWIANIE PARAGONÓW W WALUCIE EURO

chippower100
Użytkownik

 Witam,


 


Ciekawe informację, dzięki.


 


Nie za bardzo rozumiem, dlaczego nie można księgować po kursie PayPal, mozna od razu ustawić tylko na Polska walute i mamy kwote ktora otrzymujemy, co miesiac jest raport z calego ruchu na koncie. 


 


Ja mam konta w kilku krajach i kursy moga byc brane z tych bankow, Z kursow NBP korzysta sie tam gdzie nie jestes w stanie ustalic rzeczywistej kwoty w PLN.


Jak zaczynalem, takie informacje uzyskala moja ksiegowa na infolinii z US. Ale oczywiscie kazdy US ma swoje zasady. 


 


Na chłopski rozum, jeśli ktos liczy po kursie NBP to mozna by w Excelu wbic kwoty uzyskane z PayPal  i kursy NBP i wyliczyć różnicę i wykazać jako koszt uzyskania przychodu, ale to przy małym obrocie.


 


 

Wiadomość 18 z 19
ostatnia odpowiedź

Odp.: WYSTAWIANIE PARAGONÓW W WALUCIE EURO

 


Sprawa ostatnia: Z tego co mi wiadomo w sprzedaży za granicę zawsze wystawiamy fakturę. Tak jak klientom indywidualnym - orginał dla niego, kopia z przypiętym paragonem dla nas.


JESTEM ŚWIEŻO  PO KONTROLI SKARBOWEJ WIĘC INFORMACJE PEWNE."


 


Jeśli na paragonie jest vat, to w jakim celu trzeba wystawiać fakturę ? Nie do końca rozumie ? Fakture wystawia się na żadanie. Czy jest jakiś przepis który wskazuje na to, czy to kolejne fanaberie urzędnika skarbowego ?


 


Z ta kasa to faktycznie, na poczatku naszej rozmowy  w tym watku cos nie pasowało. Powinni takich urzędasów karać .

Wiadomość 19 z 19
ostatnia odpowiedź