WYSTAWIANIE PARAGONÓW W WALUCIE EURO

Witam,


Mam pytanie do osób zorientowanych w temacie odnośnie wystawiania paragonów w walucie obcej. Swój US odwiedziłem już trzykrotnie, aczkolwiek dzisiaj zwątpiłem – odsyłają to piętro wyżej, a to na infolinię informacji podatkowej a odpowiedzi udzielić nie potrafi nikt. Zastanawiam się w czyjej to mogłoby leżeć kompetencji i dlaczego nikt w US nie wie jak wystawiać paragony, wie za to jaką karę nałożyć jeśli taki paragon będzie wystawiony niepoprawnie.


 


Dlatego swoją drogą proszę o odpowiedź także tutaj, może ktoś coś doradzi… Co mnie interesuje – dowiedziałem się, że wystawiając oferty w walucie obcej np. w zagranicznym eBay’u mam obowiązek zaksięgowania wpłaty w walucie, w której wystawiam ofertę a więc w EURO (otrzymując płatność w EURO nie wystawiam paragonu w PLN po przeliczeniu waluty), kupiłem więc drugą kasę fiskalną i przy sprzedaży za granicę ewidencjonuję na niej sprzedaż. Kasę do obsługi transakcji krajowych mam oczywiście osobną. No i tak – otrzymuję płatność w EURO, wpada mi przez PayPal’a i w dniu wpływu na PayPala wystawiam paragon na kwotę, która wpłynęła. I teraz pytanie – czy jest obowiązek lub czy warto ustawić ( a może jest obowiązek ustawienia tego? )w kasie kurs tak aby było widoczne że np. 50 EUR = 207 PLN ? Jest wówczas wpisany kurs, przyjmijmy 4,14. Ten z kolei biorę z poprzedniego dnia według tabel NBP; jeśli jest weekend biorę kurs z piątku. I teraz tak: na paragonie takie informacje są, oczywiście kurs do kasy mogę wprowadzać codziennie, aczkolwiek na raporcie dobowym już nie jest drukowane przeliczanie walut oraz kurs, czy wystarczy zatem, że dorzucę tabelę z NBP i księgowość mi to przeliczy czy też takie info na raporcie także być powinno?. Co mnie interesuje najbardziej – to jak wystawiać paragon w bieżącym dniu roboczym uwzględniając aktualizację kursu przez NBP około 11-12:30 (słyszałem o różnych godzinach aktualizacji ale przyjmijmy że jest to południe). Przykład – we wtorek rano dokonuję sprzedaży w walucie EURO, płatność otrzymuję o godzinie 15 i chcę wystawić paragon. Czy w tej sytuacji powinienem mieć kurs z wtorku, skoro został już zaktualizowany w południe czy też przez cały wtorek wystawiam paragon według kursu z poniedziałku?


Będę wdzięczny za odpowiedź, ewentualnie może wskazanie jakiejś instytucji, z którą mógłbym na ten temat porozmawiać i uzyskać w końcu jakieś informacje od osób specjalizujących się i znających na konkretnych ustawach i zasadach. Z góry dzięki.

Wiadomość 1 z 19
ostatnia odpowiedź
18 ODPOW. 18

WYSTAWIANIE PARAGONÓW W WALUCIE EURO

Witaj


 


A możesz podać podstawę prawną wg której oferując towar w walucie obcej mamy obowiązek wystawiania paragonu w EUR ? Czy ja czegoś nie rozumie ? Chyba że wystawiasz paragony z wygody w EUR.


 


Swoją drogą masz rację, w US nie dowiesz się nic, a na infolinii podatkowej siedzą mało kompetentne osoby i również nigdy nie da tam się uzyskać precyzyjnej odpowiedzi na zadane pytanie.


 


Tutaj niestety też ciężko o jakąś odpowiedź. A biegli sprzedawcy nie są chętni pomagać w sprawach księgowych 🙂

Wiadomość 2 z 19
ostatnia odpowiedź

WYSTAWIANIE PARAGONÓW W WALUCIE EURO

Nie wiem czemu bierzesz kurs z tabel NBP. Przecież na paypalu masz o wiele niższy kurs.


 


np. 3,89 != 4,10


 


Więc czemu masz płacić większe podatki? Przecież otrzymujesz 3,89 zł za każde euro a nie 4,10.


 


Nie wiem jak inni robią, ale może patrzyłbyś na kurs na paypalu, w takim kursie nabijał na paragon, oczywiście w zł, następnie na koniec dnia czy jak tam chcesz, wymieniać euro na zł. Bo jak już będziesz miał większy kurs, to będziesz miał nadpłatę i będziesz musiał odprowadzić podatek od tego.


 


Ja tylko tak na chłopski rozum 🙂 Może dowiedz się w jakimś biurze księgowym?

Wiadomość 3 z 19
ostatnia odpowiedź

WYSTAWIANIE PARAGONÓW W WALUCIE EURO

Podstawy prawnej nie znam, bo w US nawet odpowiedniej ustawy nie potrafia mi wskazac...Te informacje mam jednak od pracownika US, pytanie skierowałem mailowo i odpowiedziano mi, że jeśli przedmioty sprzedaję za granice a obcokrajowiec kupuje u mnie na stronie gdzie cene mam w PLN to paragon wystawiam w PLN. Jeśli jednak wystawiam sie w serwisie zagranicznym gdzie oferte wystawiam w EURO to mam obowiazek wystawienia paragonu w EURO. Na pytanie o to czy w zwiazku z tym powinienem zakupic druga kase fiskalna do obslugi zagranicznych transkacji bo jedna musze miec na kraj gdzie sprzedaz odbywa sie 7 dni w tygodniu a zmiana waluty rozliczeniowej jest mozliwa ale po wydrukowaniu raportu dobowego (co oznacza ze w ciagu 1 doby operacje wykonuje na 1 walucie wiec wykluczona jest sprzedaz jednoczesnie i u siebie i za granica jednego dnia) powiedziano mi ze tak - druga kasa i nie ma przeszkod co do posiadania dwoch. Tez mnie to zdziwilo bo jak bym chcial teraz wystawiac na co.uk to mialbym oferty w funtach i na to wychodzi ze 3 kasa byla by potrzebna, zwrot jest tylko za pierwsza a koszty utrzymania tez sa...Hmmm, temu z US wole rozmawiac mailowo bo jakby co mam potem podpiecie pracownika, który się podpisuje nazwiskiem i mam wytlumaczenie ze "pytalem, odpowiedziano mi i robie tak jak powiedziala mi osoba kompetentna"

Wiadomość 4 z 19
ostatnia odpowiedź

WYSTAWIANIE PARAGONÓW W WALUCIE EURO

z tymi różnicami kursowymi jest wlasnie tak jak mowisz - traci sie na kursie bo NBP ma wyzej anizeli Paypal, ale czy mozna uwzgledniac ten z PayPala hmm tego nie wiem... Dawniej myslalem, ze mozna zrobic oferte w zagranicznym serwisie, otrzymac platnosc na PayPal przeliczona juz na PLN , wystawic paragon w PLN bez koniecznosci zakupu drugiej kasy ale wcale to taki pieknie nie wyglada - przynajmniej wierzac w to co mowia w US, bo nawet zakup drugiej kasy to tez wydatek...Swoja droga, moj znajomy, który zajmuje sie sprzedaza kas fiskalnych takze potwierdzil ze przy sprzedazy i ofertach z cena Euro musze wybijac paragony w Euro, moge co prawda np 1 dzien wystawiac w PLN potem po zamknieciu doby przestawic walute na Euro i tez do czasu zamkniecia operowac tylko na niej, ja niestety takiej mozliwosci nie mam bo sprzedaz w PLN mam codziennie wiec konfiguracja ustawin w kasie odpada...Tak samo nie moge sie dowiedziec czy przeliczenie kursu umieszczac na paragonach czy tez nie i nawet jesli zdecyduje sie na kurs wg NBP to czy zawsze brac go z dnia poprzedniego czy tez stosowac zasade tak jak opisalem to na przykladzie w pierwszym swoim poscie...

Wiadomość 5 z 19
ostatnia odpowiedź

WYSTAWIANIE PARAGONÓW W WALUCIE EURO

Szczerze mówiąc, to pierwszy raz słyszę taką interpretację, a bez podania podstawy prawnej to raczej nic nie zdziałamy. Wykładnie biur podatkowych, mówią o przeliczeniu kursu z dnia poprzedniego i wystawianiu dokumentu fiskalnego w Polskiej walucie, chyba że coś się zmieniło, to niech się wypowie ktoś bardziej kompetentny.

Wiadomość 6 z 19
ostatnia odpowiedź

WYSTAWIANIE PARAGONÓW W WALUCIE EURO

Ja opieram się głównie na tym co powiedział mi urzędnik, wyszedłem z założenia że powinno być tak jak mowi osoba pracująca akurat tam, bo w sumie kto powinien najlepiej wiedzieć takie rzeczy i od czego ten urząd być powinien. Temu też napisałem mailowo aby nikt się potem nie przyczepił, choć przyznam szczerze ze i slyszalem takie opinie, ze US potrafi się przyczepić na kontroli jeśli paragony wystawia się w EURO a jest się na terytorium RP i tu prowadzi DZG, bo walutą jest przecież PLN. To też ma sens ale weź człowieku zgadnij…Zaraz okaze się że niepotrzebnie wydałem 2 tys na kasę 😛


A swoją drogą, na moją logikę wystawianie paragonów w PLN ma sens – bo co za różnica jeśli płatność otrzymam w EURO, przeliczę po odpowiednim kursie i wystawię paragon już na kwotę po przeliczeniu…no ale…tamu pomyślałem że zapytam i tu bo do US już nie mam cierpliwości

Wiadomość 7 z 19
ostatnia odpowiedź

WYSTAWIANIE PARAGONÓW W WALUCIE EURO

Jutro spróbuje sie jeszcze skontaktowac z jakims biurem rachunkowy, zapytam - byc moze maja takie firmy, moze mialy one jakies kontrole - jesli wszystko bylo ok to moze w ten sposob sie dowiem. Jak uzyskam tylko jakies info, dam znac tutaj

Wiadomość 8 z 19
ostatnia odpowiedź

WYSTAWIANIE PARAGONÓW W WALUCIE EURO

No daj znać, bo pewnie wszyscy są ciekawi.


 


Oglądając Państwo w Państwie to nic mnie nie zdziwi 🙂 Jeden urzędnik powie, że w Euro drugi, że w Jenach, trzeci że w PLNach 🙂


 


A poważnie zbadaj temat i daj znać. Jak nie fiskalizowałeś jeszcze kasy to ją zwróć 🙂 Jak już na niej działałeś to faktycznie może to być strata - albo w drugą stronę my poniesiemy koszty 😄

Wiadomość 9 z 19
ostatnia odpowiedź

WYSTAWIANIE PARAGONÓW W WALUCIE EURO

Dam na pewno, moja kasa juz zafiskalizowana i dzisiaj zgloszona w US takze wiem ze nawet jesli wyjdzie ze nie ma koniecznosci w EURO to i tak bedzie dla mnie strata, nawet bym sie nie zdziwil...informacji szukam z kazdej strony, wole od razu miec tak jak byc powinno niz potem miec problem ze cos zle robie...moze uda mi sie dowiedziec czegos przed weekendem. Tymczasem dzieki za zainteresowanie tematem, pozdrawiam.

Wiadomość 10 z 19
ostatnia odpowiedź