anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Jak kupować w granicach Unii posiadając VAT UE

Cześć,
czytam forum, tematy są dość podobne, ale o radzeniu sobie z pojawiającym się problemem, a nie jego zapobieganiu.

Tak więc w jaki sposób kupować przez Ebay bez doliczania VAT posiadając VAT-EU? 

Założyłem drugie konto - na firmę, ale i tak nie znalazłem możliwości zamówienia jakiegoś towaru np. z Niemiec gdzie ten vat nie był by doliczony.

Wiadomość 1 z 11
ostatnia odpowiedź
10 ODPOW. 10

Jak kupować w granicach Unii posiadając VAT UE

Oczywiście chodzi o to, żebym nie płacić VATu podwójnie, a tylko raz w polsce.

Wiadomość 2 z 11
ostatnia odpowiedź

Jak kupować w granicach Unii posiadając VAT UE

Nie można ominąć płacenia VATu kupując na eBay. Jeśli VAT zostanie policzony podwójnie, eBay zwróci ten który pobrał po przedstawieniu dowodu zapłaty na granicy .

 

Jedynym sposobem uniknięcia VAT jest zakup w kraju bezvatowym.

 

 

Wiadomość 3 z 11
ostatnia odpowiedź

Jak kupować w granicach Unii posiadając VAT UE

Dzięki za odpowiedź. Odpowiedziałeś konkretnie i wprost na moje pytanie co bardzo doceniam. Jednak w związku z tym nasuwa mi się kolejne, jakże bardzo ważne pytanie. 

Dlaczego Ebay miałby zwracać mi VAT? Sprzedawcą zakupionego towaru jest ogłoszeniodawca, a nie portal Ebay. Ogłoszeniodawca widnieje również na fakturze, nie Ebay.

Wiadomość 4 z 11
ostatnia odpowiedź

Jak kupować w granicach Unii posiadając VAT UE

Ponieważ to eBay, nie sprzedawca, pobiera podatek i odprowadza do urzędu skarbowego wg. adresu wysyłki.

Sprzedawca nie ma nic do czynienia ani wpływu na podatek naliczany i pobierany.

Wiadomość 5 z 11
ostatnia odpowiedź

Jak kupować w granicach Unii posiadając VAT UE

No nie wiem, coś mi tu mocno nie gra. Masz jakąś podstawę potwierdzającą taką informację? W Unii panuje jednolity system opodatkowania VAT. W polsce ustawa VAT jednoznacznie określa, że w takiej sytuacji obowiązek uregulowania podatku VAT z urzędem skarbowym spoczywa na sprzedawcy - widniejącym na fakturze. Może mylisz z sytuacja kiedy kupuje się z "magazynów" ebaya (o ile takie istnieją jak to ma miejsce w przypadku np allegro, czy amazona). Tam jak dobrze pamiętam sprzedawcą jest portal, i tak też jest na FV.
Jesteś w stanie rozwinąć temat?

Wiadomość 6 z 11
ostatnia odpowiedź

Jak kupować w granicach Unii posiadając VAT UE

Znalazłem. Tak jak się domyślałem informacja którą podałeś dotyczy tylko "magazynów ebaya". Jest to model call-off stock wprowadzony pakietem "Pakiet Quick Fixes" dyrektywą EU i obowiązujące od 1 lipca 2020. W tym przypadku zarejestrowana firma na ebayu "sprzedaje" towar ebayowi i sprzedawcą towaru dla klienta jest ebay.

Wiadomość 7 z 11
ostatnia odpowiedź

Jak kupować w granicach Unii posiadając VAT UE

Dokładnie tak. Jest to mądrze pomyślane bo sprzedawca nie zawsze mógłby pobierać podatek a odprowadzanie do US to dodatkowa komplikacja systemu. W ten sposób jest to niejako wymuszone ale zapewnia maksimum wpływów do szkatuły rządowej.

Nie znaczy to jednak aby nie było furtki aby to ominąć. Można ominąć legalnie ale ma to sens ekonomiczny jedynie przy większych i cyklicznych zakupach inaczej to nazywając jako prywatny import ze stref o niższym opodatkowaniu np. 6% vs 23%

Wiadomość 8 z 11
ostatnia odpowiedź

Jak kupować w granicach Unii posiadając VAT UE

No i co jeszcze wydaje mi się ważniejsze to nie trzeba rejestrować się i odprowadzać podatków w krajach pośrednich.

Ale to dotyczy tylko małego odsetka sprzedawanych produktów na ebayu i odchodzimy od poruszonego tematu, ponieważ dotyczy zakupu od sprzedawcy, którym nie jest ebay, tylko sklep X - z zarejestrowanym VAT-EU.

Wiadomość 9 z 11
ostatnia odpowiedź

Jak kupować w granicach Unii posiadając VAT UE

"...odchodzimy od poruszonego tematu..."

chyba nie odchodzimy bo:

 

"...w jaki sposób kupować przez Ebay bez doliczania VAT posiadając VAT-EU? "

 

Jesli chodzi o sklepy to juz inna bajka nadajaca sie na jedno z ekonomicznych forum. 

 

Aczkolwiek minimalizacja opodatkowania zakupujac w krajach bezwatowych jest i tu jak najbardziej mozliwa

Wiadomość 10 z 11
ostatnia odpowiedź