anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Sprzedaż zagraniczna z Polski, a rozliczanie się ze sprzedaży...

Witam wszystkich sprzedających i kupujących 😉


Trochę czytałem o sprzedaży na ebay, ale próbuje zebrać interesujące mnie informacje do kupy, by potem nie zastanawiać się czy coś robię nie właściwie... więc postanowiłem napisać z kilkoma kwestiami:


Chciałbym zacząć prowadzić sprzedać na ebay.com lub klonach, ale niestety nie jestem pewny paru spraw czy jest tak jak mi się wydaje czy też zupełnie inaczej. Ale do rzeczy:


-   prowadzę działalność gospodarczą - jestem producentem


-   jestem płatnikiem VAT


-   posiadam kasę fiskalną


-   całą księgowość prowadzi mi biuro rachunkowe


 


Sprawa wygląda tak iż chciałbym rozpocząć sprzedaż i normalnie z tego się rozliczać, czyli płacić podatki. Niestety nie wiem jak to wszystko mądrze rozwiązać. Generalnie zamierzam sprzedawać w Europie, wiec podobno jest to transakcja wewnątrz unijna? Pytanie pojawia się tutaj zasadnicze jaki podatek ja muszę doliczać dla kupującego wyprodukowany przeze mnie przedmiot. Czy będzie to normalnie 23% czy też inny? Ceny na pewno będą podane albo w Euro albo w funtach. Jak mniemam kupujący przelewa mi po sprzedaży kwotę do zapłaty w Euro lub funtach, w zależności jakiej waluty zechce użyć, które są automatycznie przeliczane po danym kursie przez PayPal.pl gdzie w konsekwencji dostaje złotówki na konto firmowe przydzielone do konta PayPal. No i tutaj pojawiają mi się moje wątpliwości. Z tego co wiem, jeśli już dostane na konto rozliczoną płatność paypal w PLN muszę udokumentować transakcje czyli albo:


-  wybić Paragon na kwotę którą już dostałem np. od Włocha i on dostanie w przesyłce mój polski Paragon z polską walutą, czy też muszę wybić kwotę Euro, tą co była aktualnie na aukcji?


-  lub wystawić Fakturę vat z wyszczególnionym podatkiem vat 23% w PLN lub w kwocie w EURO która była na aukcji?


 


Nie mam pojęcia czy tak miałbym to przeprowadzać i księgować? Generalnie jeśli dostaje wpłatę na konto zawsze muszę ją zaksięgować. Tak jest np. jak handlowałem na allegro.pl dlatego próbuje teraz znaleźć odniesienie do ebay, czy jest podobnie czy też trzeba to wykonywać inaczej. Bo w sumie przyznam, że trochę bez sensu jest: gdy Włoch, Anglik czy Niemiec dostanie paragon lub FVAT w walucie Polskiej z którego nic nie zrozumieją – chyba, że nie ma innej możliwości i ta jest najbardziej właściwa. Czy też teraz będzie mnie obowiązywało jakieś ujednolicone potwierdzenie sprzedaży dla kupującego w postaci jakiegoś świstka/rachunku lub czegokolwiek innego ?


 


Kolejny elementarny problem to prowizje, rozumiem, że jeśli coś sprzedam do od kwoty (tutaj nie wiem czy waluta ma znaczenie) jest pobierana prowizja od sprzedaży. Wiadomo nazbiera się tego trochę, wiec trzeba potem oddać ładne kwoty włodarzom ebaya. Teraz pytanie czy ja otrzymuje jakieś rachunki lub faktury VAT(np. forma papierowa - bezpłatnie?) lub elektroniczna do wydruku? Gdyż chce zanieść do rozliczenia dla biura rachunkowego. Oczywiście będzie to możliwe gdy konto będzie zarejestrowane jako sprzedawca-firma


 


Kolejna sprawa słyszałem coś o Europejskim NIP-ie, że trzeba go posiadać przy handlu zagranicznego. Nie wiem jak to ma się w praktyce, ale być może trzeba gdzieś zgłosić się do Urzędu Skarbowego po nadanie go? Tutaj nie wiem w sumie do czego jest mi on po prawdzie potrzebny (być może do rozliczania faktur od ebay?) dlatego proszę o rozjaśnienie mi tej kwestii.


 


Chyba ostatnia już sprawa bo wszystko co chce aby ktoś z was mi wyjaśnił zawarłem powyżej. Ponieważ zawierane transakcje to jak mniemam będą transakcje wewnątrz unijne to czy sprawy podatków będą tez miały się jakoś inaczej? chodzi mi dalej o podatek VAT czy jest dalej wtedy taki sam jaki mamy w Pl czy ja np. nie będę odprowadzał 23% tylko już np. 19% czy 20 % czy też podatek VAT zostaje taki sam, w którym ja rozliczam się? Po prostu nie wiem czy automatycznie muszę zmienić sposób rozliczania się fiskusem... Czy też wszystko zostanie bez zmian?


 


Rozpisałem się, ale chce mieć wszystko czarno na białym, a myślę znajdzie się tutaj na pewno nie jedna osoba, która też sprzedaje w Polsce produkty za granice i rozlicza się z tego.


Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedzi na moje wątpliwości... Z góry dziękuje!!!

Wiadomość 1 z 4
ostatnia odpowiedź
3 ODPOW. 3

Odp.: Sprzedaż zagraniczna z Polski, a rozliczanie się ze sprzedaży...

1. Przy sprzedaży w UE obowiązują Cię limity:


http://www.vat.pl/sprzedaz-wysylkowa--czynnosci-opodatkowane-8127/


http://www.vat.pl/sprzedaz_wysylkowa_limity_w_ue_563.php


 


Możesz utworzyć sobie plik w Excelu, w którym będziesz miał wszystkie kraje UE i na koniec dnia zawsze wpisywać sobie te kwoty, które będą odejmowane od limitu. Mam taki plik więc mogę Ci podesłać.


 


2. Zgłaszasz się po NIP UE, który musi widnieć na fakturze, którą wystawiasz dla kupca z UE. Dla pozostałych krajów z poza UE może być paragon.


 


3. Faktura jest wystawiana przez eBay, znajdziesz ją w podsumowaniu konta. Na Paypalu nie ma faktur ale jest "Miesięcznie podsumowanie finansowe", które wystarczy do rozliczenia.


 


4. Jeżeli fakture wystawiasz osobie fizycznej, to 23%. Jeżeli firmie to 0%.


 


5. Wystawiasz w PLN, a co oni dalej z tym zrobią to ich problem.


 


6. Reszte chyba uzyskasz w swoim biurze rachunkowym.


 


Gdzie zamierzasz sprzedawać? DE, UK, US? Przed wystawieniem przedmiotów otwórz sklep na którymś eBayu.

Wiadomość 2 z 4
ostatnia odpowiedź

Odp.: Sprzedaż zagraniczna z Polski, a rozliczanie się ze sprzedaży...

http://interactive-progress.pl/sprzedaz-zagraniczna/

Polecam skorzystanie z tej prostej usługi.

Wiadomość 3 z 4
ostatnia odpowiedź

Odp.: Sprzedaż zagraniczna z Polski, a rozliczanie się ze sprzedaży...

Sprzedawaj za granicę i wystawiaj faktury z VATem 0%! Twoje produkty będą tańsze o 23% niż lokalnych firm za granicą!

 

Wprowadzają w błąd.

 

Literówki:

 

do sprzedadzy

prowizję ebbay

 

Wysyłka w dwa dni i koszt bardzo niski? Tylko kurier i napewno nie jest zbyt tani...

Wysyłka za granicę trwa nawet do 2 dni roboczych a koszt jest naprawdę bardzo niski!

 

 

Wiadomość 4 z 4
ostatnia odpowiedź