anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Podatek VAT od sprzedaży na ebay.com jak go liczyć?

Witam!

(tak dokładne pytanie jeszcze nie padło na forum)

Nurtuje mnie jedno pytanie odnośnie ewidencjonowania na ebay zagranicznym (sprzedaż w dolarach)

 

Od razu na wstępie zaznaczam, że jestem czynnym podatnikiem VAT, oraz jestem zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych(KPiR). Firma zarejestrowana w Polsce(niestety,hehe). Płace Zusy, VAT-7 i podatek Dochodowy.

 

Przypuśćmy, że sprzedaje towar za $10 i wysyłka tego towaru kosztuje też $10 (uprościłem, wiadomo, że to tylko przykład)

 

Od tej ceny prowizja od sprzedaży wynosi mnie na eBay ok.10% i paypal również pobiera coś około 10% (tak wiem, że dużo, ale dużo nie sprzedaje-a to co pisze paypal, że pobiera tylko 2,9% to bujdy na resorach, hehe, mniejsza o to)

 

Czy nabijając na kase fiskalną od $10 (przeliczając po obecnym kursie z paypal) nabijam, i teraz pytanie:

 

1) Całą kwote wliczając w to pobrane prowizje, czyli przeliczam $10+$10wysyłka na PLN i wbijam w kase. czy

2) Odliczam prowizje pobrane przez eBay i PayPal i od ceny jakby netto(bez prowizji od serwisów) liczę wtedy VAT, czyli $10+$10=$20, i teraz odejmuje 10%+10%=20% prowizji obu serwisów, czyli $20-20% (wtym przypadku $4)= $8+8 i to nabijam na kase(oczywiście licze 23%VAT dla towaru i 23% VAT od wysyłki zgodnie z ustawami/przepisami)

 

Mam jeszcze trzy  pytania:

3) W jaki sposób udokumentować sprzedaż, sprzedając firmie z UE lub osobie prywatnej/firmie z poza unii(eksport), aby uzyskać 0% VAT od takiej sprzedaży. W miesiącu wysyłam najwięcej listów, raczej bardzo żadko paczki.

4) Czy przesyłki ekonomiczne są wliczone w 0% vat, czy tylko polecone?

5) Obowiązek podatkowy następuje w momencie sprzedaży - po wpłacie pieniędzy na konto PayPal, ale jeśli będę księgował tylko to co przyszło na konto w banku (zlecenie wypłaty w paypal) to zaksięguje tylko kwote netto

(bez prowizji dla serwisu PayPal, prowizje dla eBay płaci się oddzielnie), dobrze myślę? i jak lepiej robić?

 

Od razu zaznaczam, że do tej pory nabijam na kase całą kwote przychodącą na konto w PayPal(moment powsta.obow.podatkowwgo), czyli dla mnie zostaje około połowa, ehh (43% łącznie wynoszą prowizje/koszty, licząc z VATem)...

 

Dziękuje z góry za przebrnięcie przez moje wypociny 🙂 i chęci odpisania, mam nadzieje, że ktoś z was zna odpowiedzi 🙂

Pozdrawiam

Franciszek

 

 

 

Wiadomość 1 z 11
ostatnia odpowiedź
10 ODPOW. 10

Dot.: Podatek VAT od sprzedaży na ebay.com jak go liczyć?

Przede wszystkim polecałbym bardzo uważać a najlepiej nie sprzedawać do USA. Obowiązują tam skomplikowane systemy podatkowe nexus i salex-tax w zależności od stanu a nawet hrabstwa. Ebay pobiera albo i nie podatki i je odprowadza, ale nadal masz obowiązek sprawozdawczy w danym stanie. To są trudne i drogie tematy , bo mało biur rachunkowych to ogarnia. Tutaj potrzeba konkretnego i drogiego biura rachunkowego ds. e-commerce bo każdy stan ma inne stawki podatków ST i Nexus. Dotyczy to tylko transakcji B2C. Przy B2B masz normalny eksport w ramach  reguł WTO.

 

Przy eksporcie poza EU wysyłamy tylko firmą kurierską, która jest w stanie zapewnić komunikat wywozu IE-599 w formie PDF oraz XML (szyfrowany najważniejszy dla potrzeb kontroli z US). Na otrzymanie IE-599 masz 3 miesiace licząc od miesiąca, w którym składałeś deklaracje VAT. Jak komunikat otrzymasz to nie naliczasz VATu, jak go nie dostaniesz to naliczasz.

 

Poczta Polska natywnie NIE ZAPEWNIA IE-599. Polecam nie korzystać w ogóle z usług tej firmy przy eksporcie. Chyba, że sprzedajesz ze stawką 23%, to możesz wysyłać czym chcesz. Przy PP, otrzymanie tego komunikatu jest bardzo karkołomne, więc nieopłacalne. Poza tym ich ceny są absolutnie nie konkurencyjne, przez globkurier najtaniej wychodzi fedex i podsyłają na prośbę IE599

 

Radziłbym pamiętać, że od 1 lipca wchodzi w życie pakiet e-commerce. Przez system VAT OSS będziesz naliczał stawki VAT obowiązujące w kraju odbiorcy przesyłki. Tak więc sytuacja dla początkujących się bardzo komplikuje. Wymaga to rejestracji viu-r-3. Pomijam fakt płatności ebay, które też wchodzą 1 lipca i nie wiadomo jak to wszystko będzie się odbywało, bo paypal nie będzie już domyślnym kanałem płatniczym.

Wiadomość 11 z 11
ostatnia odpowiedź