anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Wystawianie faktur wewnątrzwspólnotowych - co i jak?

Witam, mam pytanie odnośnie sprzedaży do krajów UE. Jestem zarejestrowanym podatnikiem VAT EU 0%

 

Wystawiam przedmiot na sprzedaż za 20 EUR i jak kupuje osoba prywatna powinienem wystawić paragon zawierający 23% VAT.

Czyli kwota 20 EUR jest kwotą brutto.

 

Co w przypadku jeśli towar kupuje ode mnie firma, która też jest zarejestrowanym podatnikiem VAT EU 0%

 

Powinienem wystawić fakturę na 20EUR jako kwota netto i zarazem brutto z VAT-em 0% ? (mimo że na Ebayu kwota 20EUR zawiera już podatek 23%? ). Czyli wychodziłoby że dla osób prywatnych 20 EUR jest kwotą brutto a dla firm jest to kwota netto?

 

Proszę o odpowiedź

Dziękuję.

 

Wiadomość 1 z 10
ostatnia odpowiedź
9 ODPOW. 9

Wystawianie faktur wewnątrzwspólnotowych - co i jak?

Spokojnie Panie kolego.

 

1) Skąd wiesz, że kupuje od Ciebie firma? Jeżeli wiesz, patrz pkt 2, jeżeli nie patrz pkt 4.

2) Czy weryfikujesz tą firmę po jej nr vat unijnym? Jeżeli tak, patrz pkt 3, jeżeli nie, patrz pkt. 5

3) Drukujesz ze stawką 0%, czyli netto = brutto.

4) Chyba nie pytasz każdej osoby która kupila od Ciebie, czy jest firmą? Jeżeli nie, patrz pkt. 5, jeżeli tak to pkt. 6

5) Drukujesz normalnie, stawka 23%, kwota brutto.

6) Więc tłumaczysz tej firmie, że ma zapłacić VAT u siebie w kraju? No comment ...

 

Powodzenia.

Wiadomość 2 z 10
ostatnia odpowiedź

Wystawianie faktur wewnątrzwspólnotowych - co i jak?

Dzięki za odpowiedź.

 

Jeśli ktoś coś kupi i w danych kupującego które mi się pojawiają widzę imie i nazwisko to ok - wystawiam wtedy paragon 23% VAT.

Ale czasem jest tak, że w danych kupującego jest nazwa firmy i nie ma nipu. Co wtedy? 

Wiadomość 3 z 10
ostatnia odpowiedź

Wystawianie faktur wewnątrzwspólnotowych - co i jak?

5) Drukujesz normalnie, stawka 23%, kwota brutto.

 

To, że jest firma to sobie może być. Ty masz obowiązek sprawdzić czy firma posiada VAT EU.

 

http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/

 

Jeżeli ma to ok, możesz wystawić ze stawką 0% ale VAT musi być gdzieś zapłacony, jeżeli nie w PL to w innym kraju.

 

Więc podsumowując, jak chcesz to się baw 🙂

Wiadomość 4 z 10
ostatnia odpowiedź

Wystawianie faktur wewnątrzwspólnotowych - co i jak?

Właśnie nie chce mi się bawić i szukać za każdym razem nipu i czy firma jest zarejestrowanym podatnikiem VAT EU czy nie.

 

I pytanie, czy zgodne z prawem będzie wystawianie każdej firmie faktury VAT 23% mimo że może taka firma jest podatnikiem VAT EU 0%?

 

albo inaczej, czy nie 'doczepi się' do mnie Urząd Skrabowy o to, że powinienem wystawić fakturę z podatkiem UE 0% a wystawiłem z 23% podatkiem?

 

albo jeszcze inaczej:

czy sprzedając firmie w EU która ma zarejestrowany NIP EU, to ja 'muszę' (czy mogę ale nie muszę) wystawić fakturę z VAT-em 0% ? 

 

 

No chyba, że jakaś firma będzie chciała z podatkiem 0% to rozumiem.

 

Nie ogarniam tego do końca bo mam wiele sprzecznych informacji na ten temat od różnych osób.

Księgowa na przykład twierdzi, że jeśli firma kupująca ode mnie towar jest zarejestrowanym podatnikiem VAT EU 0% ale nie chce faktury z podatkiem 0% to naliczam nasz polski podatek...

Wiadomość 5 z 10
ostatnia odpowiedź

Wystawianie faktur wewnątrzwspólnotowych - co i jak?

Księgowa na przykład twierdzi, że jeśli firma kupująca ode mnie towar jest zarejestrowanym podatnikiem VAT EU 0% ale nie chce faktury z podatkiem 0% to naliczam nasz polski podatek...

 

dobrze twierdzi, tak jest prawidłowo

 

ale musisz wystawiać te faktury, ja jestem na VAT a nie wystawiłem klientom ani jednej faktury jeszcze, drukuję je tylko dla siebie, oczywiscie standardowe z 23% vatem

 

VAT number nie którzy wpisują w adresach dostawy, do tej pory miałem tylko jeden taki przypadek, napisałem do kupującego bo chciałem mu wystawić fakturę VAT UE 0% ale on to olał

 

nie baw się w takie coś, strata czasu

Wiadomość 6 z 10
ostatnia odpowiedź

Wystawianie faktur wewnątrzwspólnotowych - co i jak?

milosnik-piwka - co za bzdury piszesz... Zawsze wystawiamy z 23% (lub innym, w zależności co sprzedajemy) VAT-em. Na aukcji określa się cenę brutto oraz kwotę podatku VAT. Sprzedajemy w kwocie brutto, nie netto! Inna wartość podatku może być tylko w przypadku jeśli przekroczymy limity sprzedaży w danym kraju. Nie możemy wpisać 0% VAT.

Wiadomość 7 z 10
ostatnia odpowiedź

Wystawianie faktur wewnątrzwspólnotowych - co i jak?

Proszę nie pisać bzdur tylko najpierw się dowiedzieć kiedy możemy stosować stawkę 0%.

Wiadomość 8 z 10
ostatnia odpowiedź

Wystawianie faktur wewnątrzwspólnotowych - co i jak?

Dziękuję za powyższe odpowiedzi, ale tak ogólnie rzecz biorąc nie rozwiązują one jasno problemu.

 

Przykład: 

Wystawiam przedmiot X za 200EUR i kupuje go klient który wpłaca kasę na paypala, po czym chce fakturę z VAT-em 0%.

Jak wiadomo kwota 200EUR była kwotą brutto i zawierała już nasz Polski podatek VAT. Co w takim przypadku?

 

1. Mam mu wystawić fakturę na 200EUR z Vatem 0% i ma odprowadzić podatek u siebie w Niemczech po raz drugi? (dziwne bo 2x podatek VAT klient zapłaci ale jeśli tak jest poprawnie to ok).

2. Mam mu zwrócić kwotę VATU od 200EUR po czym wystawić fakturę ze stawką 0% i niech sobie odprowadza w swoim kraju? (zabawy trochę z tym)

 

Proszę o odpowiedź kogoś doświadczonego. Odpowiedź na pewno przyda się nie jednemu użytkownikowi.

Wiadomość 9 z 10
ostatnia odpowiedź

Wystawianie faktur wewnątrzwspólnotowych - co i jak?

Wystaw mu 0% i poczekaj aż US się dobierze do Ciebie gdy on tego VATu nie zapłaci. EOT z mojej strony.
Wiadomość 10 z 10
ostatnia odpowiedź