Okradane przesyłki z zagranicy i reklamacja

galerikon
Użytkownik
Sprzedałem coś człowiekowi z Włoch i miałem otrzymać pieniądze (kwota niewielka - 20 euro) listem poleconym. List doszedł, ale okazało się, że nosi zamaskowane ślady otwierania, a pieniędzy nie ma. Człowiek, który mi pieniądze wysyłał jest sprawdzony i pewny, więc o oszustwie z jego strony mowy nie ma. Na nieszczęście został odebrany i pokwitowany przez jednego z domowników. Tę przesyłkę spisałem już na straty, ale jak się ustrzec przed podobnymi sytuacjami w przyszłości. Wiem, że są inne formy przesyłania pieniędzy, ale nie chodzi tu o rodzaj przesyłanego przedmiotu, bo mogą to być znaczki pocztowe czy pocztówka. Chodzi mi przedmioty wartościowe, ale nie na tyle, by opłacało się wysyłać je listem wartościowym. O ile w przypadku, gdy list polecony nie zostanie doręczony, to sprawa jest prosta, ale co robić, gdy przy doręczaniu przesyłki z zagranicy mamy podejrzenie, że została okradziona? Jak taką przesyłkę reklamować? Jak uzyskać odszkodowanie? Czy musze udawadniać co było w środku (w jaki sposób)? Z góry dziękuję za pomoc bardziej doświadczonym na polu handlu międzynarodowego.
Pokaż cały temat
galerikon
Użytkownik
...a także przedmiotów, które mogą mieć jedynie wartość kolekcjonerską lub "sentymentalną". Wszystkie takie listy przesyłam jako polecone i proszę o to tych, którzy wysyłają do mnie. Problem polega na tym, co zrobić, gdy list dojdzie, a był otwierany po drodze?
Zadaj pytanie innym użytkownikom eBay
Posty z największą liczbą podziękowań