Cło i podatek.

maciek3905
Użytkownik

Witam Serdecznie

 

Będę przprowadzał pierwszą transakcję na ebayu. Mianowicie mam problem, czytałem dużo na temat cła i podatku odnośnie zakupu czegoś z USA/Kanady.

 

Zamierzam kupić 4 pary pończoch dla swojej kobiety, niestety nie są dostepne w Polsce, cena za pare to $2,99 = $11,96 co daje około 36PLN, wysyłka wyniesie mnie: $9,45. Daje mi to razem 21,41$ co daje ponad 65 złotych.

 

Jak wygląda sytuacja z opłatami za sprowadzenie tego produktu. Z informacji od sprzedającego po kontakcie mailowym otrzymałem informacje: Shipping to Poland by 1st Class Mail. Nie wiem czy sposób wysyłki ma jakieś znaczenie. Listonosz dostarczy mi ją do domu czy muszę sam się gdzieś po nią udać, jak wygląda w razie czego uiszczenie opłaty celnej i opodatkowania?

 

Z tego co się orientowałem/czytałem, sprzedający może wystawić paragon lub fakturę, należy ją umieścić w widocznym miejscu na paczce. Jest to jakaś tam informacja o wartości towaru dla celników. Gdzieś tam wyczytałem, że cło i podatek nie jest nakładany na produkt który nie przekracza ceny 20 euro, gdzie indziej zaś podali, że 30 euro. Dodatkowo widziałem gdzieś informacje na temat paczek "gift" czyli prezentów, lecz nie jest to pewny sposób wysyłki - ponoć paczki znikały.

Jak wygląda sytuacja, proszę o dokładne informacje. W przypadku mojego zakupu jakie mogą być opłaty celne, ile dołoże jeszcze do tego interesu?

 

Pozdrawiam

Pokaż cały temat

Nie przejmowalbym sie clem w tym wypadku.
Poczytaj:
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/100275,paczki_z_zagranicy_do_150_euro_bez_cla.html Paczki z zagranicy do 150 euro bez cła Zwolnienia z należności celnopodatkowych Od grudnia obowiązują wyższe zwolnienia z cła dla przesyłek otrzymywanych z zagranicy. Przesyłki spoza krajów Unii mogą być objęte cłem, VAT i niekiedy podatkiem akcyzowym. Wyższe zwolnienie oznacza, że za przesyłkę zapłacimy przy odbiorze mniej pieniędzy. Polska, przystępując do Unii Europejskiej, została objęta unią celną, czyli przepisami celnymi obowiązującymi na terenie całej Wspólnoty. Objęcie Polski unią celną związane jest z przyjęciem jednolitych zasad dotyczących obrotu towarowego z państwami trzecimi. Oznacza to, że również zwolnienia z należności celnych będą obowiązywały w Polsce, gdy wprowadzają je unijne przepisy. Trzeba pamiętać, że towary przywożone lub otrzymywane spoza krajów unijnych podlegają należnościom celnym. Odprawie celnej będą więc podlegały jedynie towary, które zostały sprowadzone spoza Unii Europejskiej lub są wywożone do krajów trzecich. Większy limit zwolnienia Od grudnia zaczęły obowiązywać przepisy unijne, które wprowadzają większy limit zwolnienia dla towarów otrzymywanych w przesyłkach z krajów pozaunijnych (np. USA, Japonii, Kanady). Limity wartościowe i ilościowe towarów zwolnionych z należności przywozowych zostały podniesione (np. upominki, paczki, wino), z wyjątkiem przywozu wyrobów tytoniowych przywożonych przez podróżnych (w ruchu pieszym, kolejowym i transporcie kołowym). Przede wszystkim zostały wprowadzone zmiany limitów przywozowych dla podróżnych oraz zwolnień celnych w obrocie pocztowym i kurierskim. Najważniejszą informacją dla osób, które robią zakupy przez internet, jest zwiększenie z 22 euro (ok. 86 zł) do 150 euro (590 zł) kwoty wolnej od cła przy zakupach z krajów pozaunijnych. Przesyłki z tych państw, których wartość nie przekracza 150 euro, nie będą podlegały ocleniu. Jest to ok. siedmiokrotny wzrost kwoty zwolnionej z cła. Oznacza to, że koszt zakupu przez internet zmniejszy się z uwagi na większe zwolnienie. Trzeba przypomnieć, że podatnicy sami nie muszą wypełniać zgłoszeń celnych od paczek otrzymywanych z zagranicy. Rozliczenia należności celnopodatkowych dokonuje Poczta Polska. Pobieranie należności celnych i podatkowych przez operatora pocztowego jest korzystne dla podatników - odbiorców paczek, gdyż zwalnia ich z obowiązku samodzielnego regulowania tych należności i wypełniania innych obowiązków wynikających z przepisów celnych. Należności podatkowe Paczki, które otrzymujemy spoza państw unijnych, są objęte nie tylko cłem. Trzeba wspomnieć, że podlegają one też należnościom podatkowym: VAT oraz akcyzie (gdy kupujemy wyroby akcyzowe, np. alkohol, papierosy). Zasada opodatkowania takich przesyłek jest taka, że najpierw płacimy cło, od wartości celnej powiększonej o cło, ewentualną akcyzę, a od całości jeszcze VAT. Podstawą opodatkowania VAT w imporcie towarów jest więc wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy. Wyższy limit zwolnienia dla cła nie oznacza takiego samego zwolnienia dla VAT lub akcyzy. Zwolnienia i limity w akcyzie i VAT dla paczek zagranicznych wynikają już z przepisów krajowych. Co ciekawe, w ustawie o VAT nadal istnieje zwolnienie z tego podatku dla przesyłek zagranicznych w kwocie 22 euro. Zwalnia się od podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego (spoza krajów Unii) bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju, pod warunkiem że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej równowartości 22 euro. Tego zwolnienia od podatku nie stosuje się m.in. do: • napojów alkoholowych, • tytoniu i wyrobów tytoniowych. Zwolnienia od VAT nie stosuje się do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego. Limity towarów otrzymywanych w paczkach bez cła i VAT dotyczą również przesyłek od osób fizycznych, czyli niekupowanych np. w zagranicznych sklepach internetowych. Towary w małych ilościach o charakterze niehandlowym, wysyłane z państwa trzeciego przez osobę fizyczną do innej osoby fizycznej mieszkającej na obszarze celnym Wspólnoty, są zwolnione do równowartości 45 euro. Za przywóz o charakterze niehandlowym uważa się przywóz przesyłek, które jednocześnie: • mają charakter okazjonalny, • zawierają towary wyłącznie na własny użytek odbiorcy lub jego rodziny, które nie wskazują ani swoim charakterem, ani ilością na ich przeznaczenie handlowe, • są wysyłane do odbiorcy przez nadawcę bez żadnego rodzaju opłat. Inne zwolnienia Jednak zwolnienie dla należności celnych dotyczy nie tylko przesyłek zamawianych przez internet, lecz także drobnych upominków przywożonych osobiście. Od grudnia zostały zwiększone limity przywozowe dla podróżnych: średnio ponaddwukrotnie ze 175 euro do 430 euro w ruchu lotniczym i morskim oraz do 300 euro w ruchu lądowym. Oznacza to, że bez cła można przywieźć prezenty i upominki o większej wartości. Oprócz upominków zwolnionych z cła podniesiono limit przywozu w bagażu podręcznym alkoholi. Zwiększono limity przywozowe z 2 l do 4 l wina i 16 l piwa. Ograniczono natomiast przywóz liczby papierosów, które można przywieźć na teren Wspólnoty bez cła, do 40 sztuk (w transporcie innym niż lotniczy i morski). Takie same zwolnienia obowiązują przy VAT oraz akcyzie. Cytat:   "W związku ze stosowaniem od dnia 1 grudnia 2008 r. przepisów rozporządzenia Rady (WE) nr 274/2008 zmieniającego rozporządzenie (EWG) nr 918/83 ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych podwyższeniu z 22 EUR do 150 EUR podlega kwota, do równowartości, której stosuje się zwolnienie z należności celnych przywozowych przesyłek zawierających towary o niewielkiej wartości wysyłane bezpośrednio z państwa trzeciego do odbiorcy znajdującego się we Wspólnocie. Zwolnienia, o którym mowa nie stosuje się do: a.       napojów alkoholowych; b.      perfum i wód toaletowych; c.       tytoniu lub wyrobów tytoniowych."   Zrodlo: http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=2&dzial=529&id=47202

Zadaj pytanie innym użytkownikom eBay