VAT na przedmiot używany z USA

Miesiąc temu wylicytowałem na eBay futerał na strzelbę (używany od osoby prywatnej z USA) i kupiłem go za kwotę 160USD. Przesyłka natomiast kosztowała ok 80USD, z czego później nadawca jeszcze zwrócił mi na konto 20USD, bo okazała się tańsza.
Przesyłka została zatrzymana na cle i po moim mailu wysłanym do urzędu w sprawie opisu zawartości, screenem z aukcji i płatności paypal (z wyszczególnieniem kwoty za przedmiot i za przesyłkę) została mi dostarczona. Niestety przeżyłem rozczarowanie, bo okazało się że musiałem zapłacić 225zł dodatkowych opłat.
Z tego co widzę na blankiecie, główną opłatą (207zł) jest naliczony podatek VAT. Moje pytanie brzmi, czy od przedmiotów używanych i od osób prywatnych z USA taki podatek urząd miał prawo naliczyć? Przedmiot został w dodatku na kwicie zaklasyfikowany jako "kabura na broń", co nie jest opisem, który ja urzędowi przekazałem. Czy może mieć to znaczenie?
No i moje pytanie finalne brzmi, czy VAT także powinien obejmować koszty przesyłki czy tylko przedmiot? Bo z tego co widzę, to urząd naliczył mi VAT za całość (także od przesyłki za ~80USD, która finalnie kosztowała mnie ~60USD), a nie tylko za sam przedmiot. Za sam przedmiot VAT powinien wynosić 136zł a nie 207zł.
Do kogo powinienem się zwrócić z ewentualną reklamacją i zwrotem nadpłaty?

 

Zaakceptowane rozwiązania (0)

Odpowiedzi (1)

Odpowiedzi (1)

Dobrze że zwykły UC a nie prywatna (POL-AMER bo było by drożej o papierologie od 150-250zł ) 

 

- o takie "małe" kwoty nie warto walczyć - niewielka szansa na odzyskanie kasy,

 

- TAK od prywatnych i używanych rzeczy Urząd Celny ma prawo doliczyć vat 24%  do całego zakupu z zagranicy 

Zadaj pytanie innym użytkownikom eBay