10-07-2010 12:18
ja wysylalam przez strone paczkadoukrainy i polecam. Kurierem doszla w 5 dni a zaplacilam 45 zl za 5 kg
PACZKA do Rosji
Wysyłając towar do Rosji musimy :
1) Spelnić obowiązki exportera ;
2) Dobrać przewoźnika ;
3) Upewnić się, iż odbiorca jest przygotowany na spełnienie formalności związanych z dopuszczeniem towaru do obrotu w swoim kraju.
Sprzedając towar poza granice UE – pełnimy rolę exportera .
Obowiązkiem firmy - eksportera jest zgłoszenie do Urzędu Celnego wywozu towaru poza granice UE. Zgłoszenie ma formę dokumentu SAD - deklaracji exportowej, którą sporządza Agencja Celna na życzenie firmy sprzedawcy / Eksportera.
Agencji Celnej musimy przedstawić wraz z oryginałem upoważnienia także Fakturę eksportową, która powinna zawierać następujące dane :
- kto sprzedaje ( dane firmy sprzedającego)
- ewentualnie dodatkowo kto nadaje/wysyła towar (dane nadawcy)
- komu towar jest sprzedawany ( dane kupującego) i ewentualnie dane odbiorcy towaru (jeśli inny niż kupujący)
- co za towar sprzedajemy ( opis towaru)
- rodzaj i ilość sztuk, opakowań zbiorczych
- waga netto i brutto każdego towaru (każdej pozycji)
- warunki sprzedaży wg Incoterms 2012 ( najlepsza opcja dla sprzedającego to: EXW- magazyn sprzedawcy, a dla kupującego: DDU- miejsce dostawy)
- cenę jednostkową netto każdego towaru ( eksport towaru poza UE zwolniony od podatku VAT)
Firma-Eksporter musi posiadać ważny indywidualny numer EORI* nadawany przez UC na wniosek eksportera.
Na podstawie Faktury wypelnia się również list przewozowy (CMR).
Jeżeli wysyłamy małą iłość towaru ( do 1000 kg), w postaci „paczki” , to dla firmy kurierskiej zazwyczaj wystarczy przedstawić upoważnienie do dokonania odprawy celnej oraz Fakturę eksportową a resztę formalności firma kurierska dopełni sama ( odpłatnie), czyli zgłosi fakt eksportu do UC, sporządzając SAD w konkretnym systemie elektronicznym. Następnie wystawi list przewozowy odpowiadający wymogom kontroli granicznej UE i Rosji. Po opuszczeniu przez towar terytorium UE, przedstawi komunikat IE599 (generowany automatycznie przez elektroniczny system celny), będący potwierdzeniem wywozu, a który to komunikat Eksporter ma obowiązek zachować wraz z fakturą sprzedaży (eksportową) w dokumentacji księgowej, jako podstawę dla zastosowania stawki VAT-0%.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
*- EORI, jeżeli firma nie ma nadanego numeru EORI i nie zamierza dokonywać regularnych wysyłek – można skorzystać z oferty http://www.paczkadorosji.pl/
2. Dobór przewoźnika
Dostawę paczek do Rosji, oprócz znanych światowych marek kurierskich (DHL, UPS, GLS, Fedex, Poczta Polska w kooperacji z nieudolnym molochem Poczta Rosji), świadczą również firmy specjalizujące się na kierunku Rosja: Pony Expres, SPSR, Granica24 sp. z o.o., oraz inne firmy transportowe.
Wybierając przewoźnika, oprócz sprawdzenia ceny warto zwrócić uwagę na :
- czas dostawy;
- warunki ubezpieczenia towaru;
- znajomość rynku wschodniego ;
3. Przygotowanie odbiorcy do odprawy końcowej
Warto wiedzieć, że przepisy celne w Rosji pozwalają osobom fizycznym (nie firmom) na zakup towaru zza granicy bez konieczności zapłaty należności celnych ( Cła) w przypadku, jeżeli wartość zakupionego towaru nie przekracza 1000 eur.
Jeżeli mamy do wysłania kilka towarów, a ich łączna wartość przekracza 1000 eur, warto podpowiedzieć odbiorcy rosyjskiemu rozwiązanie, które pomoże mu uniknąć kosztów cła ( 35% od wartości powyżej 1000 eur) a także często uciążliwej podróży do wyznaczonego UC do odpraw przesyłek międzynarodowych ( nie tak dawno, na całą Rosję jedynie przy lotnisku Szeremetievo w Moskwie, teraz więcej ale tylko kilka od Vladyvostoku do Moskwy). Wystarczy, iż odbiorca poda paszport zaufanej osoby ( np. kolegi), żeby rozdzielić całą przesyłkę na dwie w taki sposób, iż każda bedzie kosztowała poniżej 1000 eur.
Koszty eksportera
Kosztem wysyłki, oprócz ceny dostawy ( minimum ok 100 eur za przesyłkę o wadze nawet 1 kg u większości operatorów na rynku) jest koszt usługi Agencji Celnej, wartość około 80-200 PLN za jedno zgłoszenie celne.
Korzystając z oferty fachowca w dziedzinie transportu towaru do Rosji, firmy Granica 24, http://www.paczkadorosji.pl/ , oszczędzamy koszt Agencji Celnej, ponieważ te koszty wliczone są w cenę transportu paczki ( 7 eur/kg ale nie mniej niż 50 eur/przesyłka)
Ostrzeżenie
Przed wysyłką warto pobrać od kupującego oświadczenie, iż sam ponosi odpowiedzialność, w przypadku, gdyby zakupiony towar był zabronionym do wwozu do Rosji lub jeśli taki wwóz był ograniczony lub obwarunkowany procedurami certyfikacji lub innych wymaganych kontroli i w razie ich zaistnienia zobowiązuje się do pokrycia kosztów przesyłki zwrotnej.
Nie warto wysyłać :
- towary akcyzowe ( alkohol, papierosy)
- towary spożywcze i wymagające kontroli sanitarnej lub weterynaryjnej ( nasiona, rośliny)
- leki
- kosztowności i dzieła sztuki
- urządzenia ukrytego monitorowania
- nośniki z informacjami propagandowymi lub zabronionymi prawem Rosyjskim