anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

sprzedaż jako osoba prywatna a firma -> podatki

Dzień dobry

Od jakiegoś czasu sprzedaję używane przedmioty na ebay.uk, mam już za sobą ponad 400 transakcji. Jednak nie posiadam zarejestrowanej własnej działalności. Przyszedł czas, że chciałbym ją zarejestrować, żeby od strony prawnej nie było żadnych problemów..

I teraz mam pytanie: czy jak zarejestruję własną działalność na ryczałt - to będę musiał odprowadzić podatek od wszystkich moich poprzednich transakcji? Ponieważ chciałbym sprzedawać nadal z tego samego konta ebay.

Analizując moje dochody i to, że nie jestem zatrudniony na umowę, gdy zarejestruję firmę na ryczałt będę więc płacił 3% Vat od sprzedanego przedmiotu (czyli najniższy procent możliwy dla ryczałtu)  + około 400 zł ZUS – przez dwa lata jako początkowy przedsiębiorca

I teraz moje pytanie: jak podłączę moją firmę pod ebay i wpiszę swój NIP to będę zwolniony z płacenia 15% podatku VAT Luxemburskiego od sprzedanej rzeczy i będę musiał płacić tylko 3% VAT od ryczałtu Polskiego? Ponieważ widziałem w ustawieniach sprzedaży że jest opcja zmniejszenia podatku Luxemburskiego. (dokładnie tu: http://pages.ebay.pl/help/account/vat-ov.html )

 I czy wtedy pozostają już tylko koszty opłacenia portalu, czyli koszt wystawienia aukcji itp.?

Ponieważ podatek 15% Vat Luxemburski a 3% Polski od sprzedanej rzeczy to jest różnica.. Wtedy by się bardziej opłacało sprzedawać jako firma niż osoba prywatna.  Czy po prostu opłaty są takie same tylko podatek dla Polski jest odejmowany od tego którego muszę uiścić na rzecz Luxemburga?

Z góry dziękuję wszystkim ekspertom za odpowiedź 🙂

Wiadomość 1 z 5
ostatnia odpowiedź
4 ODPOW. 4

sprzedaż jako osoba prywatna a firma -> podatki

400 tranzakcji i nie zarejstrowałes jeszcze firmy ??? dobry jestes hehe 🙂

 

mylisz pojecia VATu z podatkiem dochodowym to 2 rózne rzeczy, jesli zarejstrujesz firme i bedziesz na ryczałcie to bedziesz płacil ZUS ok 400zl i 3 % od całej sprzedaży przy czym nie będziesz mógł nic wrzucac w koszty. Jezeli chodzi o VAT to pierw musisz sie do niego zarejestrowac i bedziesz płacil dodatkowo 23 % od kązdej tranzakcji możesz tez byc nieVATowcem i nie płacic VATu od 2014 weszła ustawa ze jeżeli prowadzisz sprzedaz  wysylkowa na terenie UE nie musisz odprowadzac VATu mimo ze przekroczysz limit 150 k zobrotu na rok,  ale wtedy bedziesz musiał zapłacic VAT 23 % za usłgi które ebay ci świadczy ( czyli od całej prowizji którą ebay Ci pobiera za sprzedane fanty )

czy bedziesz musiał zapłacic podatek za te 400 sprzedanych rzeczy ? nie bedziesz musial nikt cie nie zmusi przynajmniej na początku 🙂 ale jak US zrobi kontrole i wezmie wyciag sprzedazy od ebay'a to bedziesz musiał 🙂 na allego by to nie przszlo juz sie za to wzieli.

Wiadomość 2 z 5
ostatnia odpowiedź

sprzedaż jako osoba prywatna a firma -> podatki


magneticmoebel_de napisali:

 

od 2014 weszła ustawa ze jeżeli prowadzisz sprzedaz  wysylkowa na terenie UE nie musisz odprowadzac VATu mimo ze przekroczysz limit 150 k zobrotu na rok,  ale wtedy bedziesz musiał zapłacic VAT 23 % za usłgi które ebay ci świadczy ( czyli od całej prowizji którą ebay Ci pobiera za sprzedane fanty )


 

Czy mógłbyś podać jakieś źródło dla tego co napisałeś?

 

Bo jeżeli chodzi o transakcje Firma -> Firmie (przy czym musi być NIP UE kontrahenta) to oczywiście stosuje się stawkę 0% VAT. Ale z tego co napisałeś, wnioskuję, że Tobie chodzi o normalne transakcje Firma -> osoba.

Wiadomość 3 z 5
ostatnia odpowiedź

sprzedaż jako osoba prywatna a firma -> podatki

Nie tak hop.

Wszystko zależy ile istnieje konto ebay. Można mieć i 1000 tranzakcji i nie trzeba mieć działalności załozonej.

Problem jest natury czy US zakfalifikuje tą sprzedaż jako ciągłą czy nie.

Jak sprzeda 3 przedmioty, w miesiącu  które posiada dłużej niż 6 miesięcy to ok.

Wiadomość 4 z 5
ostatnia odpowiedź

sprzedaż jako osoba prywatna a firma -> podatki

dziękuje za odpowiedzi.

Ale jak bede sprzedawac na ryczałt i płacic 3% ze sprzedaży, nie mogąc doliczać sobie innych kosztów -> to będę VATowcem prawda?

 

W takim razie proszę mi powiedzieć czy wtedy będę mógł być zwolniony z opłat ze sprzedaży na ebay (chodzi mi konkretnie o 15% podatku VAT według stawki w Luksemburgu) 

 

Ponieważ do teraz gdy nie mam zarejestrowanej firmy ponoszę takie koszty : 

(skopiowane ze strony)

  • VAT jest dodawany do ceny netto usługi świadczonej przez eBay, tj. do podstawowej ceny usługi. Łączna cena usługi (cena netto + VAT) = cena lub kwota „brutto”.

  • Jeśli jesteś sprzedawcą z siedzibą w UE, stroną Twojej umowy użytkownika jest eBay Europe, S.à r.l. z siedzibą w Luksemburgu i opłaty za sprzedaż naliczane na Twoim koncie sprzedawcy zawierają 15% podatek VAT według stawki w Luksemburgu.

     

    Czyli wychodzi na to że do teraz moje koszty to -wystawienie aukcji i opłata ze sprzedaży która zawiera - opłacenie portalu + ten nieszczesny 15% VATU Luxemburskiego

     

    Dalej doczytałem że jest możliwość niepłacenia tego VATU jeśli się zarejestruje firmę: (czy jak będę sprzedawał na ryczałt to mnie to zwolnienie też dotyczy??)

     

    (skopiowane ze strony)

    Jak uzyskać zwolnienie od podatku VAT doliczanego do opłat

Jeżeli prowadzisz firmę i jesteś płatnikiem VAT zarejestrowanym przez urząd skarbowy, możesz uzyskać zwolnienie z podatku VAT doliczanego do opłat za sprzedaż na eBay i otrzymywać faktury netto.

 

dziękuje za odpowiedź

Wiadomość 5 z 5
ostatnia odpowiedź