faktury VAT UE, paragony poza UE

Mam pytanie bo zmieniły się jakoś przepisy od stycznia 2021...

1. Sprzedaję klientom prywatnym z UE oraz poza UE drobne towary, zawsze wystawiałem na wszystko paragony z 23%VAT...ale aktualnie co mam robić?

klient z UE - musi być faktura na 23%VAT? a nie paragon?

klient spoza UE paragon na 23 czy 0%?, np kwota załózmy 20 USD sprzedaz do Rosji, mam wystawić paragon na 0% vat? Czy fakture na 0%?

 

2. Aukcje wystawiam w DOLARACH, kwoty wypłacam w złotówkach przez PAYPAL, wiadomo oni potracają prowizje, na jakie kwoty mam wystawiać faktury czy paragony? Na kwoty w PLN jakie wypłacam z PAYPAL po ich przeliczniku??

Przykład : dostałem wpłatę 30 USD, wpisuję do wypłaty w Paypal 30 USD, przelicza powiedzmy na 99 PLN, patrząc na średni kurs NBP by wychodizło np 110 zł, fizycznie dostaję tylko te 99 zł przecież....

 

Prosze o pomoc jakiś starych wyjadaczy 🙂

Wiadomość 1 z 4
ostatnia odpowiedź
3 ODPOW. 3

faktury VAT UE, paragony poza UE

Dla klientów spoza Polski przy sprzedaży wysyłkowej jesteś zobowiązany wystawić fakturę, nie paragon. Mówi o tym ustawa. Dla klientów spoza UE możesz wystawić fakturę z 0% VAT pod warunkiem uzyskania od przewoźnika IE-599.

Kwoty na fakturach muszą być w takich walutach w jakich płaci kupujący.

Wiadomość 2 z 4
ostatnia odpowiedź

faktury VAT UE, paragony poza UE

No ale jak wystawię fakturę w dolarach, a do tej faktury zafiskalizuję dodatkowo paragon, to przecież paragon jest w PLN....

Wiadomość 3 z 4
ostatnia odpowiedź

faktury VAT UE, paragony poza UE

A po co dodatkowo paragon?

Wiadomość 4 z 4
ostatnia odpowiedź