anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

UE - klient indywidualny, a klient biznesowy

Dzień Dobry.

 

Posiadam zarejestrowane konto jako firma. Chciałby zaoferować swoje produkty klientom zagranicznym. W związku z czym chcę wystawić aukcje na ebay.com. Proszę o wyjaśnienie w jaki sposób rozgraniczyć cenę w aukcji pomiędzy klientem firmowym, a klientem prywatnym. Na terenie UE klient firmowy kupuje ze stawką vat 0% po cena netto, natomiast klient prywatny kupuje po cenie brutto, z podatkiem vat 23% odprowadzanym w Polsce. Klient firmowy odprowadza podatek vat w swoim kraju, natomiast za klienta prywatnego podatek vat odprowadza sprzedający. Podczas wystawiania aukcji jest możliwość podania tylko jednej ceny sprzedaży. W przypadku sprzedaży do USA odpowiedni podatek naliczany jest automatycznie. Czy istnieje podobny mechanizm dotyczący krajów UE klientów firmowych/prywatnych?

 

Proszę o podpowiedź jak prawidłowo wystawić aukcje na ebay.com dla klientów prywatnych z wyższą ceną z wliczonym już podatkiem vat oraz z niższą ceną dla klientów firmowych bez podatku vat.

Wiadomość 1 z 5
ostatnia odpowiedź
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania

UE - klient indywidualny, a klient biznesowy

Na Ebay.com jest to proste: jesli wysylka nastepuje do adresu na terenie Stanow to Ebay pobiera odpowiedni podatek od nabywcy poczem odprowadza do urzedu skarbowego USA.  Jesli wysylka nastepuje poza granice kraju to kraj otrzymujacy pobiera podatek na granicy.

 

Nie ma rozgraniczenia na klientow prywatnych czy firnowych. Wszyscy placa ten sam podatek. Niektore stany nie pobieraja zadnego podatku: Alaska, Delaware, Montana, New Hampshire, and Oregon.

 

Wystawiasz aukcje a podatki to nie twoje zmarwienie. 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wiadomość 2 z 5
ostatnia odpowiedź
4 ODPOW. 4

UE - klient indywidualny, a klient biznesowy

Na Ebay.com jest to proste: jesli wysylka nastepuje do adresu na terenie Stanow to Ebay pobiera odpowiedni podatek od nabywcy poczem odprowadza do urzedu skarbowego USA.  Jesli wysylka nastepuje poza granice kraju to kraj otrzymujacy pobiera podatek na granicy.

 

Nie ma rozgraniczenia na klientow prywatnych czy firnowych. Wszyscy placa ten sam podatek. Niektore stany nie pobieraja zadnego podatku: Alaska, Delaware, Montana, New Hampshire, and Oregon.

 

Wystawiasz aukcje a podatki to nie twoje zmarwienie. 

Wiadomość 2 z 5
ostatnia odpowiedź

UE - klient indywidualny, a klient biznesowy

Nie zgadzam się z tym, że to nie moja sprawa. Oczywiście jest tak jeśli wysyłam towar poza UE i wtedy faktycznie nie ma znaczenia czy klient to firma czy osoba prywatna. VAT płacony jest przez odbiorcę w jego kraju na podstawie deklaracji celnej dołączonej do dokumentów wysyłki (wymagana jest faktura sprzedaży).

Problem pojawia się w obrocie wewnątrz UE.
Jeśli klient jest z UE i jest to firma to sprzedajemy mu towar po wartości netto a on odprowadza VAT we własnym kraju. !!! UWAGA, bardzo ważny warunek, trzeba sprawdzić w bazie firm UE, czy dana firma faktycznie jest czynna i nadal prowadzi działalność. Taki raport najlepiej dołączyć do swojej kopii faktury. Jeśli firma nie widnieje w bazie UE jako aktywna, to nie możemy jej sprzedać po cenie netto i traktujemy ją jako osobę prywatną. Jeśli podczas kontroli nie udowodnimy, że firma była aktywna w chwili wystawiania faktury, to my odpowiadamy za to i to my będziemy zobowiązani do zapłacenia tego VAT w Polsce + wtedy już kara. Ten obowiązek spoczywa na sprzedawcy.
Jeśli klientem jest użytkownik z UE, wysyłka też będzie na terenie UE, ale nie jest to firma (brak NIP - VAT number), to mamy obowiązek naliczenia na fakturze VAT i odprowadzenia go w Polsce.
I tu pojawia się problem. W naszym przypadku 99% to klienci zagraniczni typu firma i dlatego na eBay sprzedajemy po cenie netto. Jednak zdarzyło się, że towar kupił użytkownik, który nie był w stanie podać nam NIP i był on z UE. Wtedy do tej ceny musimy doliczyć 23% VAT i odprowadzić go w Polsce. Jednak klient już zapłacił za towar wartość netto i wtedy te 23% to nasza strata.

Na terenie USA eBay automatycznie dolicza VAT do ceny ze strony i klient płaci ten VAT na nasze konto a eBay automatycznie te dodatkowe opłaty zabiera nam z konta i odprowadza w USA. Podatek jest wtedy odprowadzony bezpośrednio w USA i jeśli klientem jest firma, to sobie to odzyska. Brak tego mechanizmu dla innych krajów. Jeśli my będziemy również za każdym razem naliczać VAT w Polsce a klient zagraniczny będzie to firmą, to on sobie tego VAT nie odbierze w swoim kraju. eBay dba tylko o interesy swojego kraju USA a nie daje odpowiedniego mechanizmu dla innych klientów. Tutaj liczy się, żeby cena była jak najniższa i jak największy obrót a problemy z VAT to niech się każdy martwi indywidualnie w swoim kraju. Jeśli z automatu będę doliczał VAT do każdego towaru, to firmy kupujące go będą musiały zapłacić VAT w Polsce i VAT w swoim kraju przy odprawie a produkt taki nie będzie konkurencyjny z innymi produktami, np z Chin, gdzie nikt tym VAT-em tam nie martwi się, bo tam Państwo jakie jest, takie jest, ale wspiera przedsiębiorcę w sprzedaży.

Należy pamiętać, że wszystkie transakcje wewnątrzwspólnotowe UE są dodatkowo monitorowane i trzeba na tą okoliczność składać dodatkowe deklaracje w US (miesięczne i kwartalne). Jeśli coś sprzedajemy do UE to skarbówka łatwo może to sprawdzić w kontroli krzyżowej kto kupił towar, czy to firma lub osoba prywatna i czy został odprowadzony podatek VAT w kraju, a jak nie, to czy jest podstawa do przerzucenia tego obowiązku na kupującego w jego kraju. Dodatkowo są limity dla takiej sprzedaży o czym też się zapomina. W dobie faktur i deklaracji elektronicznych cały czas jesteśmy kontrolowani i nawet o tym nie wiemy, dopiero jak zapuka do naszych drzwi US.

 

 

Wiadomość 3 z 5
ostatnia odpowiedź

UE - klient indywidualny, a klient biznesowy

ja czasami chcę coś kupić na firmę (zazwyczaj z NIemiec) i tam zawodowy sprzedawca prosi o ten fakt przed zakupem. Wtedy obniża mi cenę z aukcji do kwoty netto...

Wydaje mi się, że ebay nie zrobił tutaj sensownego mechanizmu. Powinno być tak, że w momencie zakupu od sprzedawcy firmowego, wybiera się firmowe dane i płaci się wtedy kwotę netto.

Wiadomość 4 z 5
ostatnia odpowiedź

UE - klient indywidualny, a klient biznesowy

4fibers napisał:

"I tu pojawia się problem. W naszym przypadku 99% to klienci zagraniczni typu firma i dlatego na eBay sprzedajemy po cenie netto. Jednak zdarzyło się, że towar kupił użytkownik, który nie był w stanie podać nam NIP i był on z UE. Wtedy do tej ceny musimy doliczyć 23% VAT i odprowadzić go w Polsce. Jednak klient już zapłacił za towar wartość netto i wtedy te 23% to nasza strata."

 

Na ebay nie sprzedaje się w cenach netto, wszystkie ceny towarów są cenami brutto. Kiedyś mój opiekun powiedział mi, że ebay nie jest platformą sprzedażową dla firm. Jeśli więc kupuje u nas klient indywidualny nic z tym nie robimy, jeśłi firma - zwracamy VAT.

Np. na Amazon jest to lepiej zorganizowane, klienci firmowi widzą ceny netto a indywidualni brutto.

Wiadomość 5 z 5
ostatnia odpowiedź