anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Podatek VAT od sprzedaży na ebay.com jak go liczyć?

Witam!

(tak dokładne pytanie jeszcze nie padło na forum)

Nurtuje mnie jedno pytanie odnośnie ewidencjonowania na ebay zagranicznym (sprzedaż w dolarach)

 

Od razu na wstępie zaznaczam, że jestem czynnym podatnikiem VAT, oraz jestem zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych(KPiR). Firma zarejestrowana w Polsce(niestety,hehe). Płace Zusy, VAT-7 i podatek Dochodowy.

 

Przypuśćmy, że sprzedaje towar za $10 i wysyłka tego towaru kosztuje też $10 (uprościłem, wiadomo, że to tylko przykład)

 

Od tej ceny prowizja od sprzedaży wynosi mnie na eBay ok.10% i paypal również pobiera coś około 10% (tak wiem, że dużo, ale dużo nie sprzedaje-a to co pisze paypal, że pobiera tylko 2,9% to bujdy na resorach, hehe, mniejsza o to)

 

Czy nabijając na kase fiskalną od $10 (przeliczając po obecnym kursie z paypal) nabijam, i teraz pytanie:

 

1) Całą kwote wliczając w to pobrane prowizje, czyli przeliczam $10+$10wysyłka na PLN i wbijam w kase. czy

2) Odliczam prowizje pobrane przez eBay i PayPal i od ceny jakby netto(bez prowizji od serwisów) liczę wtedy VAT, czyli $10+$10=$20, i teraz odejmuje 10%+10%=20% prowizji obu serwisów, czyli $20-20% (wtym przypadku $4)= $8+8 i to nabijam na kase(oczywiście licze 23%VAT dla towaru i 23% VAT od wysyłki zgodnie z ustawami/przepisami)

 

Mam jeszcze trzy  pytania:

3) W jaki sposób udokumentować sprzedaż, sprzedając firmie z UE lub osobie prywatnej/firmie z poza unii(eksport), aby uzyskać 0% VAT od takiej sprzedaży. W miesiącu wysyłam najwięcej listów, raczej bardzo żadko paczki.

4) Czy przesyłki ekonomiczne są wliczone w 0% vat, czy tylko polecone?

5) Obowiązek podatkowy następuje w momencie sprzedaży - po wpłacie pieniędzy na konto PayPal, ale jeśli będę księgował tylko to co przyszło na konto w banku (zlecenie wypłaty w paypal) to zaksięguje tylko kwote netto

(bez prowizji dla serwisu PayPal, prowizje dla eBay płaci się oddzielnie), dobrze myślę? i jak lepiej robić?

 

Od razu zaznaczam, że do tej pory nabijam na kase całą kwote przychodącą na konto w PayPal(moment powsta.obow.podatkowwgo), czyli dla mnie zostaje około połowa, ehh (43% łącznie wynoszą prowizje/koszty, licząc z VATem)...

 

Dziękuje z góry za przebrnięcie przez moje wypociny 🙂 i chęci odpisania, mam nadzieje, że ktoś z was zna odpowiedzi 🙂

Pozdrawiam

Franciszek

 

 

 

Wiadomość 1 z 11
ostatnia odpowiedź
10 ODPOW. 10

Podatek VAT od sprzedaży na ebay.com jak go liczyć?

Od eBaya dostajesz fakture, na Paypalu masz Miesięcznie podsumowanie finansowe które możesz wrzucić w koszty, więc:

1) Całą kwote wliczając w to pobrane prowizje, czyli przeliczam $10+$10wysyłka na PLN i wbijam w kase

 

Ad 3:

- jeżeli w Uni, kontrahent musi mieć wazny NIP UE, tu go sprawdzasz:

http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/

Jeżeli ma ważny, to wystawiasz 0% (dobrze by było to jakoś udukomentować, czyli np wydrukować screena i podpiąc pod fakturę)

- jeżeli spoza UE, to robisz zgłoszenia celne do ECSu, dostajesz komunikat o wywozie i dzięki niemu możesz stosować stawkę 0%. Inaczej nie masz żadnego potwierdzenia że towar opuścił UE. Temat był poruszany tutaj:

 

http://community.ebay.pl/t5/Sprzedawanie-za-granic%C4%99/Sprzeda%C5%BC-DETALICZNA-do-USA-a-kwestia-V...

 

Ad 4:

Hm?

 

Ad 5:

Żle? 🙂

 

Masz konto firma na eBayu?

 

Wiadomość 2 z 11
ostatnia odpowiedź

Podatek VAT od sprzedaży na ebay.com jak go liczyć?

dziękuje za odpowiedź, bardzo mi to pomogło 🙂

 

co do punktu 4 chodzi mi o to, czy przy eksporcie, lub sprzedaży dla firm w UE, działa to również dla przesyłek nierejestrowanych?(czyt.listów ekonomicznych międzynarodowych do 2kg-a takie najczęściej wysyłam) - czy działa zasada 0% VAT-u dla takich przesyłek.

 

tak mam konto firma na ebayu i miesięczne zestawienie płatności(fakture) oraz raporty z paypala księguje, niestety oba można zaksięgować tylko netto, ale zawsze dochodowy będzie mniejszy 🙂

 

pozdrowienia

Franciszek

Wiadomość 3 z 11
ostatnia odpowiedź

Podatek VAT od sprzedaży na ebay.com jak go liczyć?

0% VAT-u

 

nie ważne czym, ważne, że ma być kontrahent NIP UE lub zgłoszenia do ECSu aby to było legalne.

Wiadomość 4 z 11
ostatnia odpowiedź

Podatek VAT od sprzedaży na ebay.com jak go liczyć?

Odnosnie PayPala to to jezeli masz zalozonego w Polsce i twoj kupiec jest z Polski to prowizja jest 2.9% od calosci plus jednorazowa oplata w wysokosci 30 groszy czy cos kolo tego

Jezeli kupiec jest nie z Polski ( tak zwana miedzynarodowa tranzakcja ) to prowizja jest 3.9 % plus te 30 groszy 

Ja nie wiem gdzie wyczytales ze paypal bierze 10 % ale jest to nieprawda

 

Wiadomość 5 z 11
ostatnia odpowiedź

Podatek VAT od sprzedaży na ebay.com jak go liczyć?

Witam, a jaki vat naliczamy osobie prywatnej w UE

Wiadomość 6 z 11
ostatnia odpowiedź

Podatek VAT od sprzedaży na ebay.com jak go liczyć?

23% jeśli jesteś firma z PL.

Wiadomość 7 z 11
ostatnia odpowiedź

Podatek VAT od sprzedaży na ebay.com jak go liczyć?

Dzięki i tak na eBay sprzedajemy brutto.
Myślałem obniżyć cenę o vat i być bardziej konkurencyjnym.
Wiadomość 8 z 11
ostatnia odpowiedź

Podatek VAT od sprzedaży na ebay.com jak go liczyć?

Tak jakbyś sprzedawał w Polsce. Po wejściu JPK-VAT 7M wystawiasz fakturę.

Wiadomość 9 z 11
ostatnia odpowiedź

Podatek VAT od sprzedaży na ebay.com jak go liczyć?

To nie do końca prawda. Tak to widzą nasze urzędasy z KAS w oparci o ustawę o VAT ale jeszcze jest ustawa Prawo celne i tam jest coś takiego jak eksport w obrocie pocztowym. Niestety urzędaski mają to w "głębokim poważaniu". Dzisiaj robię pierwszą wysyłkę do USA w oparciu o eksport w obrocie pocztowym (mam NIP UE i EORI) zobacżę co z tego wyjdzie - jak zareaguje poczta i celnicy).

Wiadomość 10 z 11
ostatnia odpowiedź