Ebay i PayPal a urząd skarbowy

Witam.

Pytania dotyczą kwestii VAT i sprzedawców będących aktywnymi płatnikami VAT, w związku z tym chciałbym zebrać kilka iformacji na temat rozliczania się z urzędem skarbowym.

 

Chciałbym zaczerpnąć kilka informacji, ponieważ nie rozmawiałem jeszcze z żadnym biurem księgowym i chciałbym wiedzieć na czym stoję, także na podstawie tych informacji będę wiedział, czy księgowy ma jakieś pojęcie o sprzedaży międzynarodowej.

 

1. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej Ebay wystawia faktury miesięczne bez VAT-u. Czy urząd skarbowy akceptuje faktury bez żadnego problemu?

2. Czy wliczając w cenę przedmiotu koszt prowizji Ebay wystarczy wliczenie kwoty netto prowizji (ebay wystawia netto), czy trzeba doliczyć brutto (z VAT-em).

3. Nigdzie na stronie PayPal nie znalazłem żadnego rachunku za prowizje. Czy jest coś takiego, czy też muszę jakoś posortować i zebrać wszystkie oddzielnie i wydrukować?

4. Jak w punkcie 2 czy prowizje PayPal doliczyć w kwocie netto, czy brutto?

 

Mam nadzieję, ze ktoś będzie mi w stanie pomóc.

Krzysztof

Wiadomość 1 z 6
ostatnia odpowiedź
5 ODPOW. 5

Ebay i PayPal a urząd skarbowy

1) Jeśli posiadasz firmę zarejestrowaną w PL rozliczasz się w PL. Działa to tak samo, jak przy każdej sprzedaży/ dostawie wewnątrzwspólnotowej. Vat. Jeśli masz rejestr w VIES czyli NIP z przedrostkiem PL możesz otrzymywać FV ze stawką 0%.

2) zależy. Jeśli kupujący jest osoba prywatna, to sprzedajesz brutto. Czyli doliczasz VAT do ceny. Oczywiście VAT obowiązujący w kraju sprzedającego. Jeśli kupujący jest firmą i sprawdzisz ją w VIES i jest zarejestrowana, to na FV może być 0%. Jak nie ma rejestru w VIES doliczasz VAT.

3) Trzymaj się z daleka od PayPal. Załóż sobie konto w niemieckim banku. W Sparkasse we Frankfurcie obsłużą cię po polsku. 2,5 euro miesięcznie za konto online.

4) Jak w pkt.2. Jak jesteś w VIES netto, jak nie, Btto.

Wiadomość 2 z 6
ostatnia odpowiedź

Ebay i PayPal a urząd skarbowy

Na eBayu bez Paypala to jak bez nogi. Więc skończ Panie gadać, że ma sobie darować.

 

Jeśli jesteś sprzedawcą z siedzibą w UE, stroną Twojej umowy użytkownika jest eBay Europe, S.à r.l. z siedzibą w Luksemburgu i opłaty za sprzedaż naliczane na Twoim koncie sprzedawcy zawierają 15% podatek VAT według stawki w Luksemburgu.

 

Jeżeli prowadzisz firmę i jesteś płatnikiem VAT zarejestrowanym przez urząd skarbowy, możesz uzyskać zwolnienie z podatku VAT doliczanego do opłat za sprzedaż na eBay i otrzymywać faktury netto.

Jeśli jako płatnik VAT korzystasz z konta firmowego eBay wyłącznie w celach biznesowych, zapisz w naszym systemie swój NIP. Będziesz wtedy podlegać obowiązkowi podatkowemu VAT zgodnie z artykułem 9.2.e szóstej dyrektywy Rady dotyczącej podatku VAT w Unii Europejskiej.

Jeśli tego nie zrobisz, będziesz otrzymywać faktury brutto.

 

http://pages.ebay.pl/help/account/vat-ov.html

 

Paypal faktury nie wystawia. Jedynie co możesz druknąć to miesięczne podsumowanie finansowe dla każdej otrzymanej waluty.

 

Paypal:

Ze względu na charakter działalności naszej firmy (emisja pieniądza elektronicznego i świadczenie związanych z tym usług finansowych) nie jesteśmy płatnikiem VAT. Dlatego nie wystawiamy faktur VAT ani rachunków za świadczone przez nas usługi.

Do rozliczania kosztów wynikających z korzystania z naszych usług możesz wykorzystać wyciągi z historii transakcji przeprowadzanych za pomocą konta PayPal. Taki sposób rozliczania jest zgodny z prawem polskim i prawem Unii Europejskiej.

Wiadomość 3 z 6
ostatnia odpowiedź

Ebay i PayPal a urząd skarbowy

nie czytaj tych bzdur co napisal lontex_polen do pytania 3

 

jesli chcesz sprzedawac na ebay musisz byc zarejestrowanym i zweryfikowanym na paypal,czy Ci sie to podoba czy nie

 

inaczej nie ruszysz ze sprzedaza

 

 

Wiadomość 4 z 6
ostatnia odpowiedź

Ebay i PayPal a urząd skarbowy

przyjmowanie płatności na konto w niemieckim banku to tranzakcja idealna:  zero prowizji zero blokad środków pienięznych i co najważniejsze nie oskubią cię jak paypal na przewalutowaniu...

jednak jak kolega wyżej wspomniał bez paypala na ebay'u to jak bez nogi 🙂 nie ruszysz ze sprzedażą, 9/10 tranzakcji jest finalizowane za pomocą paypala, konto bankowe można traktować jako  alternatwę dla płatności.

Wiadomość 5 z 6
ostatnia odpowiedź

Ebay i PayPal a urząd skarbowy

Od dluzszego juz czasu mowa jest o rejestracji VAT w Niemczech . Dotyczy to nie tylko ebay ale i Amazon itd.

Wszystkie te firmy zostaly zobowiazane do kontrolowania VAT nr. i w przypadku dopuszczenia uzytkownika ktory sie nie rozliczy

beda musialy same zaplacic ten VAT. Dla tego kto go nie bedzie miec wyleci ze sprzedazy.

 

Naturalnie do tego nie dojdzie i juz dzis stosuje sie zaswiadczenia ktore wydaje Finanzamt czyli u.skarbowy.

 

Naturalnie sprawa jest nie taka prosta, sa do tego rozne firmy ktore sie tym zajmuja. Jedne rozliczaja tylko VAT a inne

moga dostarczyc troche wiecej. Ja sam kozystam z carebiuro.de Tu dostalem nie tylko VAT nr. ale i rowniez adres Niemiecki.

Musze powiedziec ze sam ten fakt adresu zwiekszyl moja sprzedaz. Wiecej mozna sobie poczytac na innych stronach jak servicevat.de

Wiadomość 6 z 6
ostatnia odpowiedź