Podwójnie naliczony VAT

Witam

Ma ktoś pomysł jak tego uniknąć.

Niedawno zakupiłem na ebay.com towar za który zapłaciłem + koszt wysyłki + z góry podatek Vat

Ku mojemu zdziwieniu doszło do polski na urzad celny w w-wie i tam policzyli ponownie vat od całosci.

Żenujące jest to, że do przesyłki była dołączona faktura z wyraźnie widoczna pobraną opłatą podatku Vat ,widzieli kwotę ogólną ale "pieto wyżej "na fakturze nie widzieli pobranego juz podatku.

Przesyłki nie odebrałem adnotując na niej coś w stylu "nienależnie naliczone opłaty"

Informacje również wysłałem do urzędu celno-pocztowego z dokumentacją.

Mam nadzieję ze to pomoże .

W ostateczności będę składał jeszcze reklamację.

Moje pytanie następujące.

Czy ktoś miał taki przypadek po 1 lipca br?

i jak sie z tym poradził.

Pozdrawiam

 Rafal

 

 

 

Wiadomość 1 z 25
ostatnia odpowiedź
24 ODPOW. 24

Dot.: Podwójnie naliczony VAT

I mnie dopadło przy zakupie z UK. Byłem przekonany, że będzie bezproblemowo. Zapłaciłem 13GBP podczas płacenia w ebay i ponownie przy odbiorze (też około 15GBP).

Zapytałem na obsłudze ebay, czy ten podatek jest dla lokalnych służb (tudzież UK) czy jest przekazywany do Polski.

 


Podejrzewam, że cały burdel bierze się z tego, że na CN22 nie ma coś w stylu `Code:Paid xxxx` aby oznaczyć, że VAT został już opłacony.

Wiadomość 11 z 25
ostatnia odpowiedź

Dot.: Podwójnie naliczony VAT

Wsparcie Ebay dość szybko odpisało.

Należy przez ten formularz zgłosić zwrot pobranego VAT: https://ocsnext.ebay.pl/ocs/sr?query=3465

Wiadomość 12 z 25
ostatnia odpowiedź

Dot.: Podwójnie naliczony VAT

To jest teraz notoryczne. Płacimy podwójny podatek, bo cała wina leży po stronie Ebay. 

Zwracanie podatku przesz Ebay jest ale tylko w teorii, od sierpnia czekam na trzy zwroty i pomimo pięciu już emali wysłanych , ta sama formułka,- twoja sprawa jest priorytetowa i zwrotu nie ma od 4 miesięcy.

Tak wygląda cała procedura. (Odpowiedź z poczty polskiej)

 

W celu oznaczenia przesyłek zawierających towary pochodzące z krajów trzecich, za które kupujący zapłacił podatek VAT w chwili zakupu, przewidziano umieszczenie numeru IOSS w elektronicznym komunikacie ITMATT, jaki wyznaczony operator kraju nadania przekaże do operatora kraju przeznaczenia. Ogólnie rzecz ujmując, komunikat ITMATT jest elektroniczną formą deklaracji celnej tj. zawiera dane, jakie są umieszczone w deklaracjach celnych CN 22 lub CN 23, jakie nadawca ma obowiązek wypełnić i dołączyć do przesyłki zawierającej towary. Dostarczanie komunikatów ITMATT przez operatora kraju nadania przesyłek z towarami do operatora kraju ich przeznaczenia jest obowiązkowe.

 

Rolą służb celnych jest sprawdzenie numeru IOSS umieszczonego w zgłoszeniu celnym i dopuszczenie do obrotu przesyłek, za które kupujący zapłacił już podatek VAT w chwili zakupu towarów. Po dopuszczeniu przez służby celne do obrotu pocztowego przesyłek z towarami objętymi procedurą IOSS, nie będzie wymierzany do zapłacenia przez adresata przesyłki podatek VAT od umieszczonych w niej towarów.

 

W praktyce nie ma tych danych uzupełnionych i po stronie polskiej widnieje informacja że podatek jest nie opłacony bo nawalił ebay , Pieniądze pobrał ale nie dopełnił formalności.  Tych transakcji jest tysiące. można , a nawet trzeba zgłaszać sprawę na policję bo zostaliśmy przez Ebay oszukani i mamy prawo tego dochodzić.

Wiadomość 13 z 25
ostatnia odpowiedź

Dot.: Podwójnie naliczony VAT

Proszę pamiętać że nie odbierając towaru narażamy się niekiedy na dużo większe koszty niż sam podatek, . Największe koszty są przy przesyłkach kurierskich. Przesyłka zwrotna jest traktowana zupełnie inaczej i każdy sprzedający po prostu odtrąci z wpłaty którą się dokonało. Co innego jest normalny zwrot odebrany a co innego jest przesyłka nieodebrana.  To nie jest wina sprzedawcy tylko serwisu.  Podobno trochę lepiej to wygląda z nienaliczeniem podatku drugi raz przy firmach kurierskich typu Fedex, Dhl, czy UPS, najgorzej jest pocztą polską.

Wiadomość 14 z 25
ostatnia odpowiedź

Dot.: Podwójnie naliczony VAT

Ubieganie się o zwrot podwójnie naliczonego VATu to jest jakieś nieporozumienie.

 

Poczta Polska na stronie śledzenia po odbiorze przesyłki wygenerowała Poświadczone Zgłoszenie Celne ZC299H7. Problem z tym dokumentem jest taki że nie ma ani jednego słowa w treści że opłata została uiszczona. Po kontakcie z PP dostałem odpowiedź że oni co mogą wystawić mi fakturę na tą opłatę 8,50zł co pobierają, ale na kasę którą wzięli na potrzeby celne już nie chcieli wystawić faktury. Ciągle odsyłają do strony śledzenia i Poświadczonego Zgłoszenia Celnego i gadka że dokument jest potwierdzeniem.

 

Kontaktowałem się z ebay i załączyłem to poświadczenie, ale ebay wciąż dopytuje się o fakturę. Dla niego to poświadczenie jest dokumentem wzywającym do zapłaty. Żadne tłumaczenia że jest to dokument generowany po uiszczeniu opłat nie wystarczają.

Wiadomość 15 z 25
ostatnia odpowiedź

Dot.: Podwójnie naliczony VAT

Wszystko sprowadza się do tego, co firma transportująca w kraju nadawcy w prowadzi w elektroniczny system celny. Nie obchodzi to celników ani poczty polskiej, co my do nich napiszemy, zadeklarujemy, bo dokument SAD może wypełnić tylko zarejestrowana firma celna/spedycyjna a do 150 Euro wyręczy nas za to poczta (z wyjątkami). Nasze zgłoszenia nie mają żadnego znaczenia i sensu, ignorowane są doszczętnie. Zależymy od tego czy poczcie w kraju nadawcy, jak poczcie polskiej, chce się, czy nie chce zrobić to porządnie i wprowadzić ten numer w system, o ile w ogóle mogą wprowadzić w system. Dokument celny CN23 nie ma żadnego pola na IOSS. Nasz Polski odpowiednik też nie, a kraje świata są różne i umieszczanie na kopercie kodów i cyferek nie wzruszy żadnego urzędnika pocztowego. Przesyłki oznaczone jako prezenty też mają naliczany VAT, mimo, że teoretycznie powinny być z tego zwolnione do pewnej wartości. W systemie widnieje inaczej, a co jest na kopercie i w deklaracji celnej, totalnie nikogo nie obchodzi. Skończy się to tym, że po kilkukrotnym opłaceniu VAT po raz drugi ludziom odechce się robienia zakupów. Stojąc na poczcie minimum 30 minut, bo tam z zasady muszą być kolejki, można uzyskać dowód wpłaty i spróbować sprawę reklamować na eBay. Zobaczymy tylko na ile można odzyskać VAT od eBaya. Zapłacić drugi raz 5-10 zł VAT (+ każdorazowo 8,50 zł opłaty pocztowej), to jest jeszcze do przeżycia, jeżeli towar ma swoją wartość, ale płacić po raz drugi 150zł i po raz trzeci, i czwarty znowu podwójnie tworzą się to kwoty, gdzie niska cena towaru i darmowa przesyłka tracą już znaczenie. Takich problemów nie tworzą firmy kurierskie czy InPost za pośrednictwem Allegro (paczki z Chin dochodzą bez dodatkowych opłat). Tam wszystko działa. Problemy są tylko i wyłącznie za pośrednictwem poczty polskiej.

Wiadomość 16 z 25
ostatnia odpowiedź

Dot.: Podwójnie naliczony VAT

Idzie się do jednostki pocztowej, w której opłacało się przesyłkę, czy przynależy listonosz, któremu się zapłaciło i żąda rachunku za dokonanie opłaty. Warto mieć też kopertę z tymi rozliczeniami, nie tylko sam numer. Nie mają prawa odmówić, gdyż przyjęli opłatę i MUSZĄ wystawić rachunek. Z fakturą nie wiem jak będzie, ale eBay nie potrzebuje faktury, potrzebuje dowodu wpłaty - rachunek wystarczy. Dokument celny ZC299H7 jest tylko kalkulacją i obowiązkiem do zapłaty, podstawą, nie jest dowodem zapłaty. Tam jest nawet pouczenie, że nieopłacenie tych należności skutkować będzie wszczęciem postępowania administracyjnego. Także to jest DO zapłaty, a nie DOWÓD zapłaty, który wystawić ma poborca - poczta polska za całą pobraną kwotę. A pracownicy potrafią rżnąć głupa na całego.

Ja na razie wysłałem eBay kopertę z wyliczeniami, dokument celny ZC299H7 z wyliczeniami i potwierdzenie uiszczenia opłaty na poczcie (bo listonosz w życiu nie da wam żadnego rachunku. Czekam na ich reakcję. Brak zwrotu oznacza, że będę tracił na zakupach u nich, więc zrezygnuję z zakupów, bo nie chcę być okradany.

Wiadomość 17 z 25
ostatnia odpowiedź

Dot.: Podwójnie naliczony VAT

Dot.: Podwójnie naliczony VAT

To ja napiszę coś od siebie. 

Podwójne opodatkowanie zależy od tego, czy sprzedawca przy wysyłce wypełni elektroniczną deklaracje celną IOSS.

Sam numer IOSS wygenerowany przez ebay na paczce nie wystarczy!!!! 

Musi być wypełniona elektroniczną deklaracja celna IOSS w kraju nadania.!!!!!

Miałem podobne problemy z podwójnym podatkiem na portalu zakupowym Discogs. 

Sprzedawca z Malezji nie wypełnił elektronicznej deklaracji i płaciłem VAT drugi raz. Poczty Polskiej i skarbówki to nie interesuje. Kroją równo drugi raz. To wina portali zakupowych, że niepotrzebnie pobierają VAT od zakupów, bo i tak sprzedawcy jie są w stanie lub nie chce się im wypełniać tych elektronicznych deklaracji. 

I tu moje pytanie. 

Jak ma się sprawa w przypadku zakupów na ebay i programu wysyłek poprzez ebay czyli GSP Global Shipping Program? Czy ebay wypelnia taka elektroniczną deklaracje celną za sprzedawcę ? 

Wiadomość 19 z 25
ostatnia odpowiedź

Dot.: Podwójnie naliczony VAT

Ebay nie wypelnia IOSS albo wypelnia niezgodnie z wymaganiami polskiego prawa celnego.  

Zatem na granicy naliczaja  VAT ponownie. Aby odzyskac VAT naliczony przez Ebay 

zaloguj sie do Ebay i pod tym linkiem wyslij im dowod naliczonego VAT

objasniajac za ktora aukcje

Obsługa klienta online (ebay.pl)

https://ocsnext.ebay.pl/ocs/mudcwf?deptName=CollectRemitRefund

 

Notabene, aby bylo "smieszniej" celnicy naliczaja VAT od sumy w ktora wchodzi juz naliczony VAT.

Zatem kupujacy placi VAT od VATu co jest niesluszne, uwazam.

Tej roznicy niestety nie odzyskasz latwo.

Mozna dochodzic swoich praw  ale czy jest to warte czasu i zachodu?

W koncu  podatki ida do kasy panstwowej aby Polska rosla w sile a ludziom (nam) zylo sie dostatniej.

Wiadomość 20 z 25
ostatnia odpowiedź