anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Sprzedaż ciągła, ZUS, założenie działalności, waluta rozliczeniowa.

unforgettablejerseys
Użytkownik

Witam, 

 

od ponad roku sprzedaję rzeczy na eBayu, nie są to kwoty oszałamiające,  w ciągu miesiąca dorabiam mniej więcej pół swojej pensji sprzedając około 10 rzeczy. W jednym miesiącu tych przedmiotów jest 12, w innym 8, kręci się to gdzieś przy liczbie 10. 

 

1) Czy powinienem myśleć o założeniu działalności, czy sprzedaż tylu przedmiotów w miesiącu podpina się pod sprzedaż ciągłą?

 

2) Na co dzień jestem ubezpieczony w KRUS, od niecałych dwóch lat pracuję na roli. Jeżeli powinienem założyć działalność gospodarczą, to wiedzą może Państwo jaka forma działalności byłaby dla mnie najlepsza? Rzeczy, które sprzedaję pochodzą z mojej własnej kolekcji, bądź są kupowane od osób prywatnych (zazwyczaj nie dostaję paragonu).  Nie chciałbym rezygnować z pracy na roli, a jedynie dalej dorabiać w ten sposób po godzinach będąc uczciwym wobec systemu podatkowego w Polsce. 

 

3) Jako, że jestem laikiem, czytałem przed założeniem mojego konta na ebay, że najlepiej zarejestrować konto na domenie ebay.co.uk. Tak też uczyniłem, jednakże zazwyczaj wystawiam przedmioty na domenie ebay.com, 80% klientów, którzy u mnie kupują jest z USA, a więc oni używają waluty USD, a ja poprzez zarejstrowanie na co.uk jako walutę rozliczeniową miałem GBP, a więc brytyjskie funty. Wydaje mi się, że poprzez swoją głupotę sporo straciłem przez ten rok, ponieważ ebay wystawiając invoice przewalutowywał z USD na GBP, pieniądze na Paypal lądowały w USD, ale koniec końców przeliczane były na złotówki (konto Paypal połączone z polskim rachunkiem bankowym). Naprawdę zgłupiałem już od tego wszystkiego i teraz zmieniłem walutę rozliczeniową na USD. Dobrze zrobiłem? Czy może biorąc pod uwagę skąd pochodzi moja sprzedaż (80% USA), powinienem raczej dążyć do tego by kwotą rozliczeniową były PLN-y? Nie znam się na tych przewalutowaniach, nie mam do tego głowy, więc proszę o potwierdzenie, czy waluta rozliczeniowa w USD jest teraz dla mnie optymalna.

 

 

 

Wydaje mi się, że moje pytania mogą Państwo uznać za pytania ignoranta, ale za każdą odpowiedź będę bardzo wdzięczny.

 

Pozdrawiam i życzę udanego weeekendu. 

Wiadomość 1 z 7
ostatnia odpowiedź
6 ODPOW. 6

Sprzedaż ciągła, ZUS, założenie działalności, waluta rozliczeniowa.

Im mniej przewalutowan tym korzystniej. Tyle moge poradzic.
Wiec jesli kupujesz od dolarowych klientow sprzedajac dolarowym to obracaj dolarami. Mozesz miec na Paypal wiecej sald kazde w innej walucie.
Wiadomość 2 z 7
ostatnia odpowiedź

Sprzedaż ciągła, ZUS, założenie działalności, waluta rozliczeniowa.

 

 To działka księgowego i doradcy podatkowego. Bedą wiedzieć lepiej niż forum.  O takich rzeczach nie pisz, bo kwota wolna od podatku to 6tys, a powyżej tego, choćbyś sprzedał dziurawe kapcie dziadka to w zal. od okoliczności obowiązywać cię może zapłata podatku (w zal. jak długo jesteś w posiadaniu rzeczy, za jaką kwotę sprzedałeś i czy jest to sprzedaż dla zysku)

 

Na paypal załóż kilka opcji walutowych. Dla przykładu moja Klientka założyła w banku konta walutowe i przelewa na nie z PP kasę.

Wiadomość 3 z 7
ostatnia odpowiedź

Sprzedaż ciągła, ZUS, założenie działalności, waluta rozliczeniowa.

Przy ciagłej i zorganizowanej sprzedazy bez wzgledu na to co sprzedajesz nie ma kwot wolnych od podatków- to jest po prostu działalnosc gospodarcza i tu nie ma zwolnien od płacenia podatku.

Nie wprowadzaj w bład.

Wiadomość 4 z 7
ostatnia odpowiedź

Sprzedaż ciągła, ZUS, założenie działalności, waluta rozliczeniowa.

1. Kolega nie pisze, czy jest zatrudniony, czy jest na rencie/emeryturze, czy bezrobotny i zamierza założyć działalność i na jakich zasadach się rozliczać się z US.-to wszystko ma znaczenie

 

2.  Kwota wolna od podatku przysługuje wyłącznie tym przedsiębiorcom, których dochody opodatkowane są na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Z preferencji podatkowej nie będą mogli zatem skorzystać ryczałtowcy oraz przedsiębiorcy opodatkowani kartą podatkową lub podatkiem liniowym.

 

 https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-podatek-dochodowy-w-dzialalnosci-na-zasadach-ogolnych-skala-podat...

 

3. Tak więc nie wprowadzaj w błąd, może nie rozliczasz siię na zasadach ogólnych i nie wiesz,że wszystko zalezy od sytuacji, a jak napisałem w poprzednim komentarzu- najlepiej do księgowego, a nie tutaj.

 

 

/*-pomogłem? zaznacz odpowied jako zaakceptowaną----------------------*/

Wiadomość 5 z 7
ostatnia odpowiedź

Sprzedaż ciągła, ZUS, założenie działalności, waluta rozliczeniowa.

Przeczytaj post watkotwórcy raz jeszcze , ze zrozumieniem.

Nie pisz mu głupot o kwotach wolnych od podatku bo zrobisz mu krzywde jak przyjdzie do niego US.

W tej chwili on prowadzi niezarejestrowana działalnośc gospodarcza i sam się do tego przyznaje-nie ma tu kwoty wolnej od podatku bardziej jest domiar niz wolna kwota :).

Expercie od siedmiu boleści.

Wiadomość 6 z 7
ostatnia odpowiedź

Sprzedaż ciągła, ZUS, założenie działalności, waluta rozliczeniowa.

Tak tak.  Najwyraźniej od kilku lat mój księgowy tak nawala, że podczas kontroli z US wszystko wypada prawidłowo.  Kwotę wolną utraciłem gdy przekroczylem najwyższy próg podatkowyi dochód przekraczał 130tys.  Tylko wtedy. Przeczytaj ZE ZROZUMIENIEM moje komentarze co radzę użytkownikowi,a nie wrzucaj bełkotu,żeby tylko cokolwiek napisać i obrazić.

Wiadomość 7 z 7
ostatnia odpowiedź